Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

Konzul byl čestným hostem odhalení pomníku zavražděným rudoarmějcům - válečným zajatcům - v Suchých Lazcích

27. října 2021

Ve středu 27. října 2021 přijal honorární konzul Ruské federace v Ostravě pan Aleš Zedník pozvání starosty městské části Opavy, obce Suché Lazce, pana Petra Orieščíka na pietní akt spojený s odhalením pomníku padlým rudoarmějcům.

Kronikáři obce, panu Davidu Závěšickému, se podařilo po 79 letech zjistit totožnost dvou zahynulých sovětských vojáků, jejichž osud se naplnil na podzim roku 1942 v lese na okraji obce. Sergej Ivanovič Nikolajev, narozen v roce 1918 a Nikolaj Gordějevič Suptelja, narozen roku 1917, uprchli z německého zajetí, ale byli objeveni, když se hřáli v lese u ohníčku, a zastřeleni německým hajným Axmannem.

Na tom místě byl dlouhá léta umístěn prostý kříž, později pomníček neznámým padlým. V tomto roce zastupitelstvo Suchých Lazců rozhodlo o provedení generální opravy, přičemž už pomník nese jména a dokonce fotografie obou nešťastných vojáků.

Odhalení se zúčastnilo kolem čtyřiceti místních občanů, projev pronesli starosta i konzul, jeden z pamětníků připomenul období konce války, kdy na poli leželi mrtví vojáci a ten pohled jej pronásledoval mnoho let ve snu.

Všichni přítomní vyjádřili naději, že se k pomníčku budou každoročně vracet a že i pro kolemjdoucí to bude místo piety i poučení o krutosti války a fašismu.

 

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2021 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě