Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

Konzul moderoval slavnostní odhalení revitalizovaných válečných hrobů Rudé armády ve Frýdku-Místku

29. listopadu 2019

V pátek 29. listopadu 2019 se na vojenském pohřebišti Rudé armády ve Frýdku-Místku konal slavnostní akt odhalení revitalizovaných válečných hrobů. Ke společným hrobům byly nákladem velvyslanectví Ruské federace v ČR připojeny mramorové desky se jmény identifikovaných padlých, jejichž ostatky spočívají v těchto hrobech a na hrobech důstojníků byly obnoveny destičky s jejich jmény a daty. Scénář této akce vytvořil a role moderátora se ujal honorární konzul Ruské federace v Ostravě pan Aleš Zedník.

Po úvodní části, kdy zazněla skladba Svatá válka, vystoupil s projevem mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Ruské federace v České republice pan Alexandr Změjevskij. Ve svém vystoupení podtrhl, že udržování památky padlých je základním kamenem obrany proti překrucování dějin. Poté i s doprovodem položil věnec k památníku, po něm totéž učinili tajemník velvyslanectví Republiky Bělarus v ČR pan Vladimir Agejev a náměstek primátora města Frýdek-Místek pan Pavel Machala.

Slavnosti byli přítomni také zástupci rodin zde pohřbených padlých vojáků, představitelé občanských a patriotických sdružení, ruské a arménské menšiny a další občané z Ostravy, Frýdku-Místku a dalších měst.

Následoval slavností akt odebrání prsti. Všeruská vojensko-patriotická akce "Hrst paměti" spočívá v tom, že ze všech hřbitovů se společnými hroby padlých rudoarmějců bude odebrán kousek půdy a nasypán do dělostřeleckých nábojnic. Ty pak budou umístěny u Hlavního chrámu ozbrojených sil Ruské federace při oslavách 75. výročí Dne vítězství v květnu 2020. Do urny, kterou držel vojenský atašé a jeho zástupci, nabrali hrst hlíny velvyslanec Ruské federace, tajemník běloruského velvyslanectví, náměstek primátora a syn pohřbeného zde vojáka Slobodjan Děmjanovič, který posléze pronesl děkovnou řeč.

S projevem vystoupil také náměstek primátora Frýdku-Místku pan Pavel Machala, poté své věnce a květy k pomníku položili i ostatní přítomní. Na závěr zazněly státní hymny Ruské federace a České republiky a honorární konzul poděkoval všem za přípravu a organizaci, přítomným za to, že přišli v takovém počtu a všem bez rozdílu popřál pevné zdraví, nezlomného ducha a mírové nebe nad hlavou.

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2020 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě