Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

Konzul uctil památku padlých na Dni veteránů v Ostravě 11. 11. 2019

11. listopadu 2019

V pondělí 11. listopadu 2019 v 11 hodin 11 minut byla u Památníku osvoboditelů v ostravských Komenského sadech zahájena vzpomínková akce ke Dni válečných veteránů, která se koná na památku vyhlášení příměří a konce I. světové války v roce 1918.

Přítomna byla celá řada válečných veteránů, zástupci diplomatického sboru, státní správy, samospráv měst a městských obvodů a občanských sdružení, senátoři, poslanci a další známé osobnosti. Byl přečten rozkaz ministra obrany ČR pana Lubomíra Metnara, s hlavním projevem vystoupili hejtman Moravskoslezského kraje pan Ivo Vondrák a primátor města Ostravy pan Tomáš Macura, veterány pozdravil zástupce velitele Velitelství teritoria plk. Jaroslav Hrabec.

„Setkáváme se tradičně u památníku Rudé armády, který stal před 14 dny místem útoku lidmi, kteří chtějí přepisovat naše dějiny. Skvrny od barvy z památníku již byly odstraněny, skvrny ve svědomí tohoto města možná zůstanou. Je pro mne nadějí, že většina obyvatel Ostravy včetně mladých lidí tento čin odsoudila", řekl ve svém projevu primátor.

K památníku byly položeny věnce a kytice se všemi vojenskými poctami, věnec a kytici položili konzul Valerij Těrentijev a honorární konzul Ruské federace v Ostravě pan Aleš Zedník. V rámci slavnosti byli plk. Jaroslavem Hrabcem vyznamenáni příslušníci Armády České republiky. Medailí KVV byl oceněn tvůrce filmu "Bitva o Ostravsko 1945" pan Jaroslav Korytář.

Společného oběda se poté zúčastnili veteráni i čestní hosté, kteří ve svých projevech poděkovali veteránům za jejich statečnost, organizátorům za dobré uspořádání akce a zejména všem, kteří nezapomínají na oběti světových válek jako memento nastupujícím generacím.

Na honorárním konzulátu posléze konzul Zedník předal medaili "Bratrstvo výsadkářů" plk. v.v. Františkovi Marešovi, zkušenému výsadkáři, členu Československé obce legionářské, který se dlouhodobě podílí na organizaci Memoriálů Vasilije Zajceva a dalších akcí branné tematiky pro mládež i dospělé.

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2020 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě