Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

Dny Ruska v Ostravě podvanácté

3. - 22. června 2019

Dny Ruska v Ostravě 2019 byly v pořadí dvanácté a přestože svým programem navázaly na předchozí ročníky, mnohé části programu zaznamenaly zajímavé změny.

Začátek programu byl netradičně vyhrazen golfovému turnaji "O pohár honorárního konzula Ruské federace v Ostravě", který se po několika letech přestěhoval z kopců Ostravice do příjemného prostředí Šilheřovického parku. Změnou také byla jiná pravidla, v tomto ročníku se hrálo "na rány". Vítězi ve svých kategoriích se stali manželé Klára a Milan Halfarovi z Dolního Benešova, celkovým vítězem pak paní Klára Halfarová.

Pro rok 2019 si organizátoři vytýčili za cíl učinit nějakou zásadní změnu v dramaturgii stěžejní kace na podporu exportu "Byznys den pro Euroasijský ekonomický svaz", aby po osmi letech konferenčních setkání nabídli účastníkům něco nového. Volba padla na sled exkurzí do několika podniků v jednom dni, pro který se použil anglický název "road-show." Ten se konal 6. června.

Důležitá byla volba, které podniky navštívit. Po zralé úvaze a po konzultaci s představiteli Moravskoslezského kraje a se spoluorganizátorem, Sdružením pro rozvoj Moravskoslezského kraje, bylo rozhodnuto nabídnout pohled na první pohled nenápadné společnosti v menších městech mimo Ostravu, které jsou velmi úspěšné na trzích EAES a doplnit je o lokalitu, která má všechny předpoklady využít synergického efektu všech úspěšných okolo - k ekonomické úspěšnosti vlastní. Těmto společnostem více otevřít okno do teritoria EAES a zástupcům zemí EAES ukázat, že úspěšný rozvoj a pověst kraje mnohdy nestojí pouze na velkých průmyslových komplexech.

Společnost IMCoPharma byla vybrána jako ukázka progresívní firmy se 100% exportem na Východ, návrh zapojit do akce Letiště Ostrava vzešel z diskuse s náměstkem hejtmana MSK pro dopravu, TONAK byl vybrán spontánně jako firma s 220-ti letou tradicí, jakou se může v kraji pochlubit jen málo podniků, stejně jako s proslulostí jeho značky doma i ve světě. Podle reakce účastníků se tento "mix" velmi líbil a trefil se do očekávání toho, co zamýšleli vidět. Význam konání podtrhla účast mimořádného a zplnomocněného velvyslance Republiky Arménie v ČR J. E. Ašota Ovakimjana (Arménie je v tomto roce předsednickou zemí EAES), generálního konzula Ruské federace se sídlem v Brně pana Alexandra Budajeva, přítomnost obchodních radů Ruské federace a Republiky Kazachstán, Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, Rusko-české smíšené obchodní komory i reprezentantů byznysu z celé ČR.

Na Byznys den tradičně navázal slavností večer u příležitosti státního svátku Ruské federace "Den Ruska", připadající kalendářně na 12. červen. Vystoupení Pěveckého sdružení moravských učitelů ve své 116. sezóna (PSMU bylo založeno v roce 1903 v Kroměříži) přiblížilo posluchačům sborovou tvorbu nejen ruskou a českou, ale také dalších skladatelů, klasických i soudobých. Pro mnohé překvapivě se honorární konzul po bleskovém převlečení do fraku představil ve skupině prvních tenorů tohoto proslulého mužského sboru.

Neoddělitelné místo v programu mají také akce ruské diaspory. Péčí Ostravského ruského domu v pondělí 17. června proběhl zajímavý koncert s průvodním slovem na téma odkazu Bulata Okudžavy. Pedagog Ostravské univerzity a interpret písní ruských písničkářů - bardů - Igor Jelínek po Vladimíru Vysockém v loňském roce se letos zaměřil na druhou významnou osobnost. Básník, prozaik, šansoniér gruzínsko-arménsko-abcházského původu Bulat Okudžava, scénarista i herec byl významným skladatelem a interpretem lyrických písní, pro které jej milovaly tisíce posluchačů, včetně těch v Československu.

Tradiční návštěva základní školy, kde se jako druhý jazyk vyučuje ruština, proběhla 18. června ZŠ Mitušova 8 je tradičním cílem honorárního konzula Ruské federace v Ostravě pana Aleše Zedníka v první den školního roku, stejně jako v jeho posledním týdnu. Konzul se podle svých slov chce osobně přesvědčit, co se děti všechno naučily a je vždy příjemně překvapen, čeho lze dosáhnout s dvěma vyučovacími hodinami v týdnu. V tomto roce byl mezi nejlepšími dětmi těžký výběr, nakonec ta lepší ze dvou žákyň, které se utkaly ve "finále", obdržela od konzula dárek - "chytrou" podložku pod myš.

Dny Ruska byly zakončeny vzpomínkou v předvečer 22. června. Tento "Den vzpomínek a smutku", jak jej v Rusku nazývají, připomíná napadení Sovětského svazu v roce 1941 hitlerovskými vojsky bez vyhlášení války a následné čtyři roky smrti, bolesti a utrpení, které postihlo milióny rodin všech národů SSSR a které si dnes málokdo umí představit. Toto zakončení proběhlo tradičně v Národním památníku II. světové války v Hrabyni, kde se účastníci poklonili památce 22000 tisíců padlých rudoarmějců, kteří položili životy při osvobozování Ostravy v dubnu 1945. Odměnou jim za to byla bezplatná prohlídka památníku a setkání s vedením Slezského zemského muzea.

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2021 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě