Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

Návštěva velvyslance Ruské federace J. E. Alexandra Vladimiroviče Změjevského v Ostravě a oslava 74. výročí osvobození města Rudou armádou

29. - 30. dubna 2019

Oslavy výročí osvobození Ostravy má rok od roku bohatší program, oslavy na Ostravsku netrvají pouze jeden den. Slavnostní akce byly zahájeny koncertem na počest veteránů z řad 1. čsl. samostatné jednotky v SSSR, který se konal 15. dubna.

V pondělí 29. dubna přijal primátor města Ostravy pan Tomáš Macura mimořádného a zplnomocněného velvyslance Ruské federace v České republice J. E. Alexandra Vladimiroviče Změjevského. Přijetí se zúčastnili také generální konzul Ruské federace v Brně pan Alexandr Nikolajevič Budajev a honorární konzul Ruské federace v Ostravě pan Aleš Zedník. V tentýž den večer za jejich účasti proběhla premiéra dokumentárního filmu "Bitva o Ostravsko 1945", který ve vlastní produkci vytvořila televize POLAR. Film si vysloužil velké ovace diváků a režisér Jaroslav Korytář neskrýval dojetí a radost z úspěchu.

Honorární konzul, který se podílel na vzniku filmu, opět zopakoval svoji představu, že by si film zasloužil ruskou verzi, protože ve všech historických i soudobých dokumentech bitva o Berlín v dubnu 1945 zatlačuje Ostravsko-opavskou operaci do pozadí a bylo by užitečné s touto dějinnou událostí seznámit publikum (nejen) v Ruské federaci.

V úterý 30. dubna proběhl v Komenského sadech u centrálního památníku padlých Rudoarmějců hlavní pietní akt, který jako vždy v posledních letech nesl pečeť vojenského pořadu.

Po slavnostním nástupu vojenských jednotek a přinesení historických bojových zástav zazněly projevy. Pan velvyslanec Změjevskij ve svém projevu podtrhl odvahu všech vojáků, Rudoarmějců i Čechoslováků, kteří sváděli nelehké boje se zuřivým německým odporem a vyjádřil poděkování občanům Moravskoslezského kraje za péči o válečné hroby osvoboditelů spolu s přáním, aby nikdy nebyly jejich oběti zapomenuty a dějiny překrouceny.

S projevem vystoupil také primátor Ostravy pan Tomáš Macura a náměstek hejtmana MSK pan Jaroslav Kania. Věnec k památníku položila ruská delegace v čele s panem velvyslancem, kterého následovali generální konzul RF v Brně pan Alexandr Nikolajevič Budajev, vojenský atašé Igor Ščepin a další členové. Květy k památníku položil také honorární konzul Zedník. Všichni se pak zúčastnili na pozvání ředitele Krajského vojenského velitelství v Ostravě plk. Jaroslava Hrabce slavnostního oběda s veterány.

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2021 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě