Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

Zimní Memoriál Vasilije Zajceva organizoval honorární konzul podeváté a obhájil loňský bronz

2. února 2019

V sobotu 2. února 2019 proběhl na střelnici Sportovně střeleckého klubu Poruba-Skalka 9. ročník střelecké soutěže odstřelovačů "Memoriál Vasilije Zajceva". Záštitu převzal, spoluorganizátorem i soutěžícím byl honorární konzul Ruské federace v Ostravě pan Aleš Zedník. Soutěž byla pořádána za teploty 12°C, tedy v době mimořádné teplé vlny s trváním právě toho jednoho dne.

Slavnostního nástupu se zúčastnilo na šedesát střelců, rozhodčích, organizátorů a rodinných příslušníků. Soutěž byla připravena ve spolupráci s Československou obcí legionářskou, konala se také díky podpoře Klubu českého pohraničí.

Devátý ročník soutěže připomenul 76. výročí porážky německých fašistických vojsk u Stalingradu, kde se odstřelovač Vasilij Grigorijevič Zajcev zapsal do historie jako asi nejslavnější a nejznámější odstřelovač v dějinách válek.

Honorární konzul po roce připomenul také Aliju Moldagulovu, statečnou dceru Kazachstánu. Na jejím kontě bylo 78 nepřátelských vojáků, když padla v boji 14. 1. 1944 ve věku osmnáct let. Posmrtně byla vyznamenána Zlatou hvězdou Hrdiny Sovětského svazu. Cenu věčné paměti Aliji Moldagulovy nejlépe střílející dívce do 18 let. Cenu věnoval mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Republiky Kazachstán v České republice pan Seržan Abdykarimov.

V kategorii „vzduchovkový odstřelovač“ měly děti možnost střílet z opakovací vzduchové pušky ČZUB a samonabíjecí pušky typu AR-15, v obou případech s dalekohledem. V kategorii malorážek byla k dispozici puška ČZ taktéž s dalekohledem. Střelci z velkorážních zbraní museli být vybaveni vlastní puškou. Zde se objevilo několik modelů, vedle samonabíjecích SVD Dragunov, klonů české útočné pušky Sa58 a pušky Heckler-Koch také různé verze AR-15, které se ukázaly pro tuto soutěž jako nejvhodnější. Cenu pro vítěze věnovalo město Jaroslavl. Střílelo se na terče, jejichž podoba byla již tradičně "odtajněna" při úvodním nástupu, opět nechyběly kývající se a běžící terče.

Honorární konzul Zedník obhájil třetí místo. Mohl se radovat ze stříbra, ale chyboval v první disciplíně a připravil se zbytečně o 9 bodů.

Úspěšný den byl zakončen vynikajícím vojenským gulášem.

Výsledky:

Vzduchová puška
1. Ključik Matěj 175 bodů
2. Ključik Jan 144 bodů
3. Blahutová Digi 130 bodů

Malorážní puška:
1. Skotnica Filip 128 bodů
2. Plačko Michal 126 bodů
3. Běčáková Anežka 91 bodů

Velkorážní puška
1. Tydlačka Jiří 153 bodů
2. Svoboda Lukáš 152 bodů
3. Zedník Aleš 143 bodů

Cenu Věčné paměti Aliji Moldagulovy získala Digi Blahutová.

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2021 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě