Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

Slavnostní večer k 76. výročí vítězství ve stalingradské bitvě za účasti honorárního konzula

1. února 2019

V pátek 1. února 2019 se díky Česko-ruské společnosti a Ostravskému klubu Ruský dům konal tradiční slavnostní večer na počest výročí porážky fašistických vojsk u Stalingradu a také na počest výročí prolomení blokády Leningradu. Akce se zúčastnil i generální konzul RF v Brně pan Alexandr Budajev v doprovodu vice-konzula Valerije Těrenťjeva a honorární konzul RF v Ostravě pan Aleš Zedník.

V sále školícího centra „Akademie“ se sešlo několik desítek příznivců, přátel a známých, aby společně nejen zavzpomínali na tuto událost, ale shlédli také malý koncert, který pro ně připravili taktéž osvědčení a „staří známí“ umělci.

Koncertní část zahájil Igor Jelínek, který píseň Vladimíra Vysockého "Bratskije mogily" představil jednak v původní verzi, jednak s vlastním českým textem.

Jako sugestivní vzpomínka na poválečný Volgograd zapůsobila projekce písně "Rasťot v Volgogradě berjozka" na slova Margarity Agašiny s hudbou Grigorie Ponomarenka v podání Ljudmily Zykiny v dobovém filmu.

Honorární konzul přednesl tři písně ze sovětských válečných filmů, Larisa Adamov prokázala svoji virtuozitu ve hře na domru a studentka Hana Kostková podobnou virtuozitu ve hře na akordeon.

Studenti Martin Švinger a Nataša Karamanuca přednesli verše ruských básníků, se kterými se zúčastní finále oblastního kola Puškinova Památníku.

Igor Jelínek pro své druhé vystoupení vybral známé písně z válečných filmů, aby si s ním mohlo zazpívat i publikum.

Závěr patřil skvělému hlasu Sergeje Zubkeviče, který se svým emocionálním projevem postaral o skutečný vrchol koncertu. I on zvolil filmové melodie.

Koncert byl příležitostí pro honorárního konzula předat čestný diplom Václavu Joklovi za jeho práci na poli prohlubování přátelství a spolupráce mezi městy Ostravou a Volgogradem i pro přečtení pozdravného dopisu, který poslali volgogradští přátelé Ostravskému klubu Ruský dům.

Tentokrát velmi početné publikum bylo rozšířeno i o hosty z Frýdku-Místku, kteří ocenili organizaci koncertu a všechny vystupující pozvali na jejich koncert, který se bude konat v květnu.

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2021 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě