Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

Oslava Dne vítězství 2018 v Národním památníku II. světové války v Hrabyni

8. května 2018

V úterý dne 8. května 2018 proběhla v Národním památníku II. světové války v Hrabyni vzpomínková slavnost u příležitosti 73. výročí podepsání bezpodmínečné kapitulace nacistickým Německem – Dne vítězství.

Akce byla jako již tradičně zahájena startem Běhu vítězství Hrabyně – Poruba (14,5 km), kdy se na trať vydalo 84 běžců. Konzul závod odstartoval výstřelem z karabiny Mosin vzor 1944.

Nový rekord trati vytvořil Marek Radomský z Ostravy-Poruby, který zvítězil v hlavní kategorii v čase 50:00:00. V dalších kategoriích pak byli vítězi Ondřej Dominik, Dan Šindelek a Alexander Neuwirth. Mezi ženami se prosadily Kateřina Bluchová (v novém ženském rekordu tratě 56:18:00) a Hana Legerská, obě z AK Vítkovice, v další kategorii pak Radka Miturová.

Vedení Slezského zemského muzea připravilo důstojný rámec slavnosti. Přítomni byli hejtman Moravskoslezského kraje pan Ivo Vondrák, primátor Ostravy pan Tomáš Macura, 1. náměstek primátora města Opavy pan Martin Víteček, rektor Slezské univerzity v Opavě doc. Pavel Tuleja, generálové armády ČR, představitelé dalších měst a obcí Opavska a mnoho dalších hostů.

Za Ruskou federaci položili k památníku věnec a květy honorární konzul Ruské federace v Ostravě pan Aleš Zedník a atašé generálního konzula Ruské federace v Brně pan Arťom Indyčenko.

Honorární konzul Ruské federace v Ostravě pan Aleš Zedník ve svém projevu vyzval přítomné, aby vedle vzpomínek a uctění památky padlých mysleli též na to, že Den vítězství je především svátkem radosti z vítězství nad fašismem a nacismem. Konzul zdůraznil, že Češi a Slováci byli na straně vítězů, mohou se proto radovat stejně jak tomu bylo 9. května 1945 v Praze, Moskvě a Berlíně.

Velký potlesk přítomných ocenil projev generálmajora Pavla Krajčoviče, který odsoudil překrucování dějin a neochotu nazývat věci pravými jmény.

Pro účastníky byla jako vždy připravena bezplatná prohlídka památníku s odborným výkladem.

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2022 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě