Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

Konzul předal ruské vysoké ocenění představitelům leteckého muzea městyse Suchdol nad Odrou

13. října 2017

V pátek 13. října 2017 honorární konzul Ruské federace v Ostravě pan Aleš Zedník navštívil městys Suchdol nad Odrou, aby za přítomnosti starosty pana Richarda Ehlera předal tamějším představitelům leteckého muzea, zřízeného a podporovaného městysem, a také členům klubu jeho přátel a amatérských badatelům vysoké ruské vyznamenání.

Rozhodnutím prezídia Klubu vojenských velitelů Ruské federace byl zmíněnému klubu přátel městyse Suchdol nad Odrou, včetně okruhu jeho spolupracovníků, udělen čestný diplom za zásluhy v jejich badatelské činnosti, které má za cíl připomínat oběti druhé světové války na straně osvoboditelů České republiky, speciálně Moravskoslezského kraje a naplňování hesla „nic nezůstane zapomenuto, nikdo nezůstane zapomenut“. Úspěchy badatelské činnosti a zjišťování identity padlých sovětských pilotů ze strany spolupracovníků muzea dávno překročily rámec kraje, jejich spolupráce s honorárním konzulátem RF v Ostravě je dlouhodobě vynikající, proto toto ocenění je zcela na místě. Jak vyjádřil ve svém projevu pan starosta Ehler naději, městys muzeum podporuje a podporovat bude bez ohledu na to, jaké bude složení zastupitelstva. Svědčí to o důvěře i schopnosti ocenit muzejníky, kteří jsou motivováni především svým zájmem o historii a odkrývání jejích „bílých míst.“

Vedoucímu pracovníkovi muzea panu Petrovi Bartošíkovi se pak dostalo mimořádné pocty, když z rukou honorárního konzula převzal pamětní medaili za zásluhy v memoriální práci ve prospěch nalézání identity padlých sovětských vojáků v II. světové válce, která mu byla udělena na základě rozkazu ministra obrany Ruské federace Sergeje Šojgu. Je na místě podotknout, že Petr Bartošík o tomto ocenění dopředu nevěděl a jeho překvapení bylo dokonalé. Jak má ve zvyku, podotkl, že toto vyznamenání přebírá jako zástupce kolektivu a jménem kolektivu muzejníků, stejně jako poctu pro svoji obec a všechny, kteří muzeum podporují. Podle pokynů konzula bylo vyznamenání posléze „vykoupáno“ v místní vynikající třešňovici a vyznamenaný v rámci svého přípitku ujistil všechny přítomné, že medaile bude vystavena na čestném místě v muzeu.

Závěrečná neformální část proběhla u expozice leteckých motorů, které byly detekovány, vytaženy z půdy a ošetřeny členy muzea, aby se staly nejen výstavními kousky, ale zejména němými svědky příběhů o ne tak dávné historii, lidské odvaze, ale především dokumenty o boji na život a na smrt. Jsou připomínkou toho, že v bojích s německou Luftwaffe zahynulo více jak 48 tisíc sovětských letců, z toho 28 tisíc pilotů, je to připomínka ceny, jakou národy Sovětského svazu zaplatily za vítězství nad nacismem.

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2018 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě