Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

Honorární konzul účastníkem Byznys dne Ruské federace na 59. MSV Brno 2017

10. října 2017

V úterý 10. října 2017 proběhl v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně Business den Ruské federace, který tradičně pořádá Komora pro hospodářské styky se SNS ve spolupráci s dalšími institucemi. Tradičním účastníkem byl i honorární konzul Ruské federace v Ostravě pan Aleš Zedník.

Akce se nesla v optimističtějším duchu než v posledních letech. Důvodů bylo hned několik – pozitivní ekonomický vývoj v obou zemích, vzrůstající dovoz i export do Ruské federace, zájem ruských regionů o spolupráci, potvrzený osobní účasti představitelů několika oblastí – Vladimirské, Sverdlovské, Nižegorodské, Uljanovské, Smolenské a republiky Tatarstán i zaplněný sál pavilonu Morava. Za českou stranu potvrdila zájem přítomnost ministra průmyslu a obchodu ČR pana Jiřího Havlíčka, prezidenta Hospodářské komory ČR pana Vladimíra Dlouhého, předsedu Svazu průmyslu a dopravy pana Jaromíra Hanáka a dalších představitelů rusko-českého byznysu.

Business den se dotkl celé řady oblastí, související s obchodními a investiční aktivitami v Rusku. Na programu bylo téměř 30 vystoupení. Ruští zástupci představili jednotlivé regiony, hovořili o místním průmyslu, výrobním potenciálu, podmínkách pro investory i příležitostech pro české firmy. Například Gubernátorka Vladimirské oblasti Světlana Jurjevna Orlova představila průmyslovou oblast v centru Ruska s 1,4 miliony obyvateli jako místo, ve kterém se rozvíjí strojírenství, vyrábí kolejnice, soustruhy, sklo či léčiva. Na Business dni uvedla i několik příkladů spolupráce se zahraničními firmami, například při výrobě autobusů, elektromotorů nebo čokolády. „Sankce nám velmi pomohly,“ sdělila pobavenému sálu, „už nespoléháme na import, řada věcí je nyní ve spolupráci se zahraničními investory vyráběna u nás.“

Mnozí z účastníků včetně Velvyslance Ruské federace v České republice Alexandra Vladimiroviče Změjevského a českého ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka pozitivně hodnotili obnovení činnosti česko-ruské mezivládní komise, jejíž jednání proběhlo letos v květnu v Moskvě. „V listopadu se očekává oficiální návštěva prezidenta Miloše Zemana v Rusku. Součástí této návštěvy bude doprovodná mise podnikatelů. Už teď je o ni mimořádný zájem, prezidenta bude doprovázet tolik podnikatelů, že bude nutno vypravit tři letadla“ uvedl Jiří Demiš, předseda představenstva Komory pro hospodářské styky se SNS.

Do vlastní prezentace exportní produkce se zapojily především firmy z Nižněgorodské oblasti, Vladimirské oblasti a Republiky Tatarstán. Mnohé z firem patřily k renomovaným výrobcům ve svém oboru. Například společnost AKOM, která působí na trhu od roku 2002, je ruským technologickým a inovačním lídrem v oblasti výroby automobilových baterií. AKOM spolupracuje s 45 ruskými partnery a dalšími 19 v zahraničí, zejména v zemích SNS. Na stáncích ruských regionů byli přítomni nejen ředitelé firem, ale také významní představitelé vlád, ministerstev a rozvojových agentur. V rámci Dne ruských regionů nechybělo ani představení samotného Ruského exportního centra, které se zaměřuje na specializované služby a podporu ruských exportérů.

Na pozvání honorárního konzula Slovenské republiky v Brně pana Jaroslava Weigla se honorární konzul Zedník zúčastnil i Slovenského národního dne na MSV za účasti ministra Jiřího Havlíčka, státního tajemníka ministerstva hospodářství SR Vojtěcha Ferencze a velvyslance Slovenska v ČR pana Petera Weisse. Účast Slovenska se 79 vystavovateli na MSV je po Německu druhá největší a nepřímo tak vyjadřuje aktuální význam hospodářských styků s ČR. V příštím roce, kdy uplyne 100 let od vzniku Československa, bude Slovensko hlavní partnerskou zemí 60. ročníku MSV Brno.

Den byl zakončen recepcí na pozvání pana velvyslance Změjevského, konanou na Generálním konzulátu Ruské federace v Brně, které se zúčastnila celá řada významných byznysmenů z Ruska i České republiky.

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2021 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě