Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

Koncert dětského orchestru ruských lidových nástrojů z Jaroslavle pod záštitou honorárního konzula

21. července 2017

V pátek 21. července 2017 přivítal plný sál seminárního centra Akademie v Ostravě dětský orchestr lidových nástrojů z ruské Jaroslavle. Koncert zorganizoval Ostravský klub Ruská dům a Česko-ruská společnost v Ostravě na popud honorárního konzula Ruské federace v Ostravě pana Aleše Zedníka, který také nad vystoupením převzal záštitu.

Děti různých věkových skupin předvedly své umění hry na různých nástrojích, které tvoří národní dědictví národů Ruské federace. V originále se nazývají балалайка, барабанка, баян, било, бубен, бубенец, варган, волынка, гармонь, губная гармошка, гудок, гусачок, гусли, домра, дрова, жалейка, калюка, колёсная лира, колокол, коробочка, кугиклы, ложки, мандолина, охотничий рог, пастушеская труба, погремушка, пыжатка, рожок, рубель, русская семиструнная гитара, свирель a skoro všechny tyto nástroje mohly děti předvést nejen v ruských lidových písních, ale také ve skladbách různých skladatelů z celého světa.

Pod současným uměleckým vedením Pavla Andrejeviče Sergejeva je totiž dětský Orchestr ruských lidových nástrojů L. V. Sobinova – tak zní oficiální název, jehož historie sahá až do 50. let minulého století, zkušeným účastníkem různých letních festivalů v celé Evropě. Diváci vděčně tleskali kolektivním i sólovým vystoupením, členky ruské diaspory pak děti odměnily různými laskominami a dárky.

Jak řekl konzulovi umělecký šéf Pavel Sergejjev, snaží se dětem vštípit lásku k hudbě, nejen k uspokojení ze zvládnutí lidového nástroje, ale k vnímání různých hudebních stylů a pochopení hudby jako nástroje komunikace mezi lidmi. Dokud bude na světě hudba, lidé si budou - i bez znalosti cizích jazyků - rozumět, byť budou z různých národů.

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2021 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě