Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

X. Dny Ruska v Ostravě 2017

5. až 22. června 2017

„Dny Ruska v Ostravě“, které se v průběhu let rozšířily z jednoho slavnostního večera v roce 2008 na dvoutýdenní sled akcí, se letos konaly již podesáté.

Po slavnostním zahájení v pondělí 5. června se první akcí stal golfový turnaj o „Pohár honorárního konzula Ruské federace“ v úterý dne 6. června v Golf&Ski Resortu Ostravice. Na všech jamkách ani tentokrát nechyběly praporky - státní vlajky Ruské federace. Absolutním vítězem a držitelem poháru honorárního konzula se stal pan Vratislav Svoboda z J&T Bank.

Hlavní akce celého cyklu – mezinárodní konference „Byznys-den“ – byla podruhé zaměřena na v loňském roce založenou hospodářskou alianci „Euroasijský ekonomický svaz“, kterou tvoří Rusko, Bělorusko, Kazachstán, Arménie a Kyrgyzstán. Tři z členských zemí – Arménie, Bělorusko a Kazachstán - byly zastoupeny na úrovni velvyslanců, vedoucím Ruské delegace byl vedoucí obchodního zastoupení v ČR, přítomni byli zástupci smíšených obchodně-průmyslových komor a představitelů podnikatelských svazů. Jednání zahájil hejtman MSK pan Ivo Vondrák, přítomen byl i vládní zmocněnec a senátor pan Jiří Cienciala.

Jak se stalo zvykem, konference byla i příležitostí pro setkání byznysmenů s představiteli krajů i města a také doplňkový program umožnil účastníkům na vlastní oči přesvědčit se o vysoké technologické úrovni úrovni městských podniků (exkurze do OZO Ostrava), technických památkách jinde v ČR nevídaných (Dolní oblast Vítkovice a Svět techniky) či mimořádnému rozsahu sportovně tréninkového centra Městského stadionu, víceúčelové Arény, atletické haly a dalších zařízení pro provozování vrcholového sportu i výchovu talentované mládeže. Speciální podrobnější informace naleznete v rubrice Společenských událostí roku 2017 na jiném místě.

Vrcholem „Dnů Ruska v Ostravě“ bývá slavnostní večer u příležitosti státního svátku Ruské federace, připadajícího na 12. června. Pro účastníky konference bylo výhodou, že koncert se konal po ukončení jednacího dne konference a konal se na stejném místě, v kongresovém sále Clarion Congress Hotelu Ostrava. Program tentokrát sestával z pásma ruských písní, romansů a árií, především z děl Petra Iljiče Čajkovského a Antonína Dvořáka v podání souboru „Collegioum Cantorum“ pod uměleckým a režijním vedením Doc. MgA. Drahomíry Míčkové. Překvapením pro diváky byla závěrečná skladba – plesová scéna z opery P.I. Čajkovského „Evžen Oněgin“, kde v roli učitele francouzštiny a etikety Monsieura Triqueta vystoupil honorární konzul Zedník.

Návštěva základní školy Mitušova 8 dne 20. června, konkrétně šestého ročníku s výukou ruského jazyka, byla jako každoročně spojena s příjemnou atmosférou, kdy děti předvedly honorárnímu konzulovi, co se naučily od začátku školního roku. Konzul se také přesvědčil, že děti dokáží napsat jeho jméno písmeny azbuky, znají velká ruské města a celou řadu písniček a říkanek.

Ke „Dnům Ruska v Ostravě“ neodmyslitelně patří hudebně-literární večery, připravené ruskou diasporou v Moravskoslezském kraji a klubem „Ruský dům“. 20. června proběhl v Městské knihovně v Ostravě pořad Jiřího Klapky „Velevážený pane kapelníku“ o slavném českém kapelníku petrohradské opery Eduardu Nápravníkovi a dalších českých muzikantech, kteří se prosadili v cizině.

Závěr jako každoročně patřil pietnímu aktu 22. června v Národním památníku II. světové války v Hrabyni. Připomenutí výročí napadení Sovětského svazu nacistickým Německem bez vyhlášení války v roce 1941 bylo spojeno uctěním památky padlých, popravených, umučených či strádáním zemřelých příslušníků národů, bojujících proti nacistickým vrahům. Pro účastníky byla připravena též komentovaná prohlídka památníku. Díky laskavosti vedení Slezského zemského muzea si pak mohli účastníci slavnosti připomenout osvobozovací boje, ale i ukázky nacistického běsnění, týkající se nikoliv válečné linie, ale mírového zázemí.

Akce mohla proběhnout na takto vysoké úrovni díky spojené finanční podpoře Moravskoslezského a Statutárního města Ostrava, hlavními komerčními partnery byly společnosti Vítkovice Steel a Sberbank CZ. Všem patří velké poděkování nejen za hmotnou podporu, ale také za zájem jejich představitelů a osobní účast na prakticky všech akcích programu.

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2021 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě