Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

Návštěva velvyslance Ruské federace J.E. Alexandra Vladimiroviče Změjevského v Ostravě a oslava 72. výročí osvobození města Rudou armádou

30. dubna 2017

Oslavy výročí osvobození Ostravy mají bohatý program, který se zdaleka netýká pouze jednoho dne. Příjezdem veteránů bojů o Ostravu z řad příslušníků 1. čsl. armádního sboru v SSSR začíná sled akcí a slavností na celém Ostravsku.

V pátek 28. dubna honorární konzul Ruské federace v Ostravě pan Aleš Zedník položil kytici u pomníku rudoarmějců, kteří padli při osvobozování Poruby, nynějšího druhého největšího městského obvodu Ostravy. Téhož dne večer proběhl díky společné péči města Ostravy a krajského vojenského velitelství slavnostní koncert na počest veteránů Ústřední hudby Armády České republiky v Divadle Antonína Dvořáka v Ostravě.

V sobotu 29. dubna proběhl pohřeb ostatků sovětských letců, podporučíka Agafona Josifoviče Tězikova a vojína Pavla Vasiljeviče Vasiljeva na vojenském pohřebišti Rudé armády se všemi vojenskými poctami. O této události přináší informace jiný článek.

V neděli 30. dubna se pietního aktu u památníku rudoarmějců v Komenského sadech zúčastnil mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Ruské federace v České republice J.E. Alexandr Vladimirovič Změjevskij. Po slavnostním nástupu vojenských jednotek zazněly projevy. Velvyslanec Změjevskij svůj projev věnoval nejen památce padlých, ale vyjádřil i naději, že snahy o přepisovány dějin nebudou vyslyšeny. S projevy vystoupili také primátor Ostravy Tomáš Macura a hejtman MS kraje Ivo Vondrák. Věnec k památníku velvyslanec položil v doprovodu generálního konzula Budajeva, vojenského a leteckého přidělence plk. Ščepina a dalších členů delegace. Kytici položil i honorární konzul Zedník s doprovodem. Na pozvání ředitele Krajského vojenského velitelství v Ostravě plk. Jaroslava Hrabce členové ruské delegace přijali pozvání na slavnostní oběd s veterány.

Ve stejné době proběhlo po celém kraji několik podobných akcí vzpomínkových akcí, z nichž mnohé obohatili členové klubů vojenské historie.

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2021 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě