Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

Honorární konzul opět po roce připravil důstojný pohřeb ostatků sovětských pilotů z II. světové války s vojenskými poctami v Hlučíně

29. dubna 2017

V sobotu dne 29. dubna 2017 připravil honorární konzul Ruské federace v Ostravě pan Aleš Zedník ve spolupráci s Moravskoslezským krajem, městem Hlučín, Československou obcí legionářskou a kluby vojenské historie vojenský pohřeb dvěma letcům Rudé armády, kteří zahynuli v dubnu 1945 a jejichž ostatky byly nalezeny v loňském roce. Podporu na ruské straně poskytlo zastoupení Ministerstva obrany Ruské federace a velvyslanectví Ruské federace v Praze.

Vojenských poct se dostalo podporučíkovi Agafonu Josifoviči Tězikovovi a vojínu Pavli Vasilijeviči Vasilijevu. Díky pracovníkům muzea v Suchdola nad Odrou byla zjištěna jejich jména i to, co se stalo v posledních chvílích jejich života. Neděle 15. 4. 1945 se stala jejich osudným dnem a letci našli smrt v troskách svého Šturmoviku Il-2 u obce Štěpánkovice nedaleko Hlučína.

Poslední čest přišli prokázat za ruskou stranu mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Ruské federace v České republice J.E. Alexandr Vladimirovič Změjevskij, generální konzul Ruské federace v Brně pana Alexandr Budajev se svými atašé, za ministerstvo obrany RF vojenský atašé plukovník Igor Ščepin a jeho zástupce, také tajemníci velvyslanectví Valerij Konnov a Maria Vešinina..Pohřbu se zúčastnil také náměstek hejtmana MS kraje pan Jakub Unucka, představitelé policie, armády ČR a dalších asi šedesát smutečních hostů.

Důstojným počinem organizátorů bylo to, že konání pohřbu bylo přizpůsobeno programu veteránů Velké vlastenecké války z řad příslušníků československé jednotky v SSSR, kteří se v plném počtu pohřbu zúčastnili.

Pohřební průvod prošel z přilehlého parkoviště na hřbitov, kde honorární konzul ve svém projevu přiblížil přítomným životy padlých letců a podtrhl jejich odhodlání vést boj na život a na smrt v daleké zemi s urputně se bránícími fašisty. Představitel pravoslavné církve v Ostravě Otec Nikolaj provedl církevní obřad, během kterého byly urny s ostatky obou letců spuštěny do připraveného hrobu za zvuku státní hymny Ruské federace a čestné salvy z čestné jednotky. S projevy vystoupili velvyslanec RF J.E. Alexandr Vladimirovič Změjevskij, místopředseda ČSOL plk. Václav Kuchyňka, starosta Hlučína Pavel Paschek a pruské matky promluvila Tamara Galynina. Ruská delegace položila též věnec k centrálnímu památníku vojenského hřbitova.

Na závěr honorární konzul poděkoval všem, kteří finančně i organizačně přispěli k důstojnému pohřbu padlých osvoboditelů, zejména muzeu v Suchdola nad Odrou, jejichž neúnavná badatelská práce pomáhá více jak sedmdesát let po válce nalézat ztracenou leteckou vojenskou techniku a rozplétat konkrétní osudy s ní spojené.

Poděkování si zaslouží všichni členové čestné vojenské jednotky pod vedením kpt. Jana Šimčíka, dechová hudba z Hradce nad Moravicí, pracovníci Technických služeb města Hlučín a v neposlední řadě všichni, kteří se pohřbu zúčastnili přesto, že deštivý týden skončil pár hodin před obřadem.

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2021 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě