Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

Zimní Memoriál Vasilije Zajceva organizoval honorární konzul posedmé, skončil devátý

28. ledna 2017

V sobotu 28. ledna 2017 proběhl na střelnici Sportovně střeleckého klubu Poruba-Skalka 7. ročník střelecké soutěže odstřelovačů "Memoriál Vasilije Zajceva." Záštitu převzal, spoluorganizátorem i soutěžícím byl honorární konzul Ruské federace v Ostravě pan Aleš Zedník. Soutěž byla pořádána za teploty kolem -10°C, tedy za podmínek, které se alespoň blížily pravé ruské zimě, slavnostního nástupu se zúčastnilo na sedmdesát střelců, rozhodčích, organizátorů a rodinných příslušníků. Soutěž byla připravena ve spolupráci s Československou obcí legionářskou, konala se také díky podpoře městského obvodu Ostrava-Poruba, ceny do soutěže věnovalo i město Volgograd.

Sedmý ročník soutěže připomenul 74. výročí porážky německých fašistických vojsk u Stalingradu, kde se odstřelovač Vasilij Grigorijevič Zajcev zapsal do historie jako asi nejslavnější a nejznámější odstřelovač v dějinách válek. Jak ve své úvodní řeči řekl honorární konzul, je několik dobrých důvodů k tomu, aby se tento příběh každoročně připomínal. Jedná se o ztělesnění nezdolnosti ruských lidí a ochoty bránit vlast i za cenu vlastního života, o připomínku, co znamenalo slovo „Stalingrad“ v roce 1943 a letech následujících a v neposlední řadě názornou ukázku toho, že dobrý účetní (Vasilij Zajcev byl účetním u Tichomořské flotily, na frontu se přihlásil dobrovolně) s dobrou puškou a dobrou optikou dokáže pro svoji vlast vykonat více, než celé zástupy filosofujících akademiků.

V kategorii „vzduchovkový odstřelovač“ měly děti poprvé možnost střílet z kvalitní opakovací vzduchové pušky České zbrojovky Uherský Brod s optikou, která umožňovala velmi přesnou střelbu i na vzdálenost kolem dvaceti metrů. V kategorii malorážek bylo možno střílet vlastní zbraní, nebo ze zbraní poskytnutých klubem, také vesměs české výroby. Střelci z velkorážních zbraní museli být vybaveni vlastní puškou, zde se objevilo několik modelů, vedle samonabíjecích SVD Dragunov, klonů české útočné pušky Sa58 také modely Heckler&Koch, AR 15 a Tikka T3.

Střílelo se na malé figurky – obrysy „teroristů“, kteří se „kryjí rukojmími.“ Za zásah teroristy byly kladné body, za zásah rukojmího záporné. Dále následoval kývající se terč a nakonec vpřed běžící figura“ s terčem pro pistolové soutěže. Děti střílely do padajících plechových figurek o výšce od 10 do 4 cm. Zajímavé bylo, že v této kategorii startoval slušný počet dívek ve věku 6 – 8 let, které projevily velký zájem právě o tuto poslední střeleckou disciplínu a po soutěži pokračovaly ve střelbě pro vlastní potěšení.

Honorární konzul Zedník, který se na počátku historie této soutěže umisťoval na čelních místech, skončil devátý. Zklamání mu – podle jeho vlastních slov – vynahradilo poznání, jak za posledních pět let vzrostla úroveň přípravy ostatních střelců, jejich vybavení a taktická příprava. Ze standardních zbraní opatřených levnou optikou se celá řada jeho konkurentů propracovala k odstřelovačským speciálům a jejich taktická výstroj i pro zimní období je na zcela profesionální úrovni. V řadách aktivních záloh, členů střeleckých klubů i jednotlivců nyní na Ostravsku působí zhruba dvě desítky střelců, jejichž výcvik a střelecké umění si pranic nezadají s úrovní armádních odstřelovačů. Za této situace a při zvyšování náročnosti terčů a pravidel soutěže se svou zbraní SVD Dragunov ruské provenience by se konzul musel připravovat daleko důkladněji, než tomu bylo v prvních ročnících soutěže.

Na závěr soutěže před rozdílením cen členové klubu vojenské historie přítomným připravili ukázku „souboje“ sovětského a německého odstřelovače v zimních podmínkách. Jejich výzbroj a výstroj byla zcela autentická, takže zejména děti ocenily možnost vidět vše zblízka. Úspěšný den byl zakončen vynikajícím vojenským gulášem.

Výsledky:

Vzduchová puška
1. Jan Mikulaj 109 bodů
2. Vojtěch Sedláček 107 bodů
3. Tobias Wengrzyn 101 bodů
Zvláštní cena pro nejlépe střílející dívku do 7 let Tereza Vaňková

Malorážní puška:
1. Marek Zemčák 110 bodů
2. Jan Sobkuljak 75 bodů
3. Petr Kuś 71 bodů

Velkorážní puška
1. Vojtěch Osmančík 122 bodů
2. Jiří Pavelka 119 bodů
3. David Vyvijal 116 bodů

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2021 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě