Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

Honorární konzul byl vyznamenán z rozkazu Ministra obrany Ruské federace

19. ledna 2017

Ve čtvrtek 19. ledna 2017 se na velvyslanectví Ruské federace v Praze konala malá slavnost. Pozvaní hosté z různých míst České republiky byli takřka bez rozdílu ti, kteří svou prací přispívají k odhalování identity padlých či nezvěstných příslušníků sovětské armády, kteří v roce 1945 osvobozovali moravské a české kraje tehdejšího Československa. Svým trpělivým úsilím naplňují myšlenku, kterou ve svém úvodním projevu vyjádřil velvyslanec Ruské federace v ČR J.E. Alexandr Vladimirovič Změjevskij, a to že válka skutečně končí pohřbením posledního mrtvého a nalezením jména posledního nezvěstného.

Po přečtení rozkazu ministra obrany Ruské federace z 11. prosince 2016 pak honorární konzul převzal z rukou vojenského a leteckého přidělence plk. Igora Ščepina „za osobní přínos k hledání jmen padlých a osudů nezvěstných na základě vlastních znalostí a z vlastní iniciativy“ medaili za zásluhy III. stupně. Spolu s ním se této cti dostalo dalším pěti českým občanům, kteří se v uplynulých letech významně zasloužili o odkrývání dosud bílých míst této pohnuté historie, předána byla i další ocenění.

Honorární konzul Zedník případ o pátrání o osudech stíhacího pilota Vasilije Alexejeviče Staška, který se nevrátil z bojového letu nad Ostravou dne 27. dubna 1945, nalezení jeho ostatků, posléze i identity a nakonec i žijících příbuzných zpracoval literárně. Příběh plný mravenčí práce, zajímavých zvratů i nečekaných náhod tak stále znovu a znovu vzrušuje české, ruské i ukrajinské posluchače či čtenáře (Vasilij Staško se narodil na Ukrajině) a naplňuje přesvědčením, že nic nebude zapomenuto a nikdo nebude zapomenut.

Slanost byla zakončeno přátelskou diskusí s příjemným pohoštěním, čehož přítomní využili k vzájemnému seznámí a výměně zkušeností z memoriální práce.

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2021 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě