Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

1. ročník soutěže Memoriál generála Mikuláše Končického za účasti honorárního konzula

12. listopadu 2016

V sobotu 12. listopadu 2016 v návaznosti na Den veteránů a se vzpomínkou na svého dlouholetého předsedu uspořádala jednota Ostrava1 Československé obce legionářské soutěž vojenské všestrannosti „Memoriál generálporučíka Mikuláše Končického“.

Generál Končický, tankista, osvoboditel Ostravy, nositel Řádu Bílého lva a celé řady dalších vysokých vyznamenání, ale především blízký kamarád „Kosťa“ zemřel v prosinci 2015. Až do vysokého věku si udržoval fyzickou kondici výstupy na Lysou horu a pravidelným plaváním. Proto organizátoři se rozhodli, aby kromě prvků armádního výcviku soutěž připomínala záliby pana generála. Listopadové počasí to vše zdramatizovalo rozdílnými podmínkami v nížině a na horách, takže prověrka připravenosti vyžadovala vskutku bojového ducha.

Ranního nástupu a zahájení ve Věřňovicích se zúčastnilo 9 čtyřčlenných družstev. Družstvo SSK Poruba kombinované klubem branné přípravy obdrželo pořadové číslo 5. První prověrkou bylo správné ošetření „raněného“ člena družstva a jeho transport k „dopravnímu prostředku.“ Které družstvo prošlo kontrolou zdravotníka, mohlo vybrat dva členy, kteří nasednou do kanoe a vydají se na několikakilometrovou plavbu po řece Olši na česko-polskou hranici u obce Zabelkov. Konzul Zedník zaujal roli zadáka a se svým stejně nezkušených „háčkem“ se srdnatě vydali na řeku s ambicemi alespoň dojet do cíle. Jezy na řece ovšem byly nečekaným překvapením, o ničem takovém se organizátoři nezmiňovali. Tři jezy jako zázrakem překonali, čtvrtý jez ovšem jejich vidinu nadobro zhatil a místo boje o pořadí konzula čekal boj o život pod jezem. Oba členové posádky se pak v promočených oděvech vydali do cíle pěšky, aby po čtyřiceti minutách chůze dorazili na soutok Olše s Odrou a měli před sebou možnost skočit do řeky a přeplavat na druhý břeh, přičemž nevěděli na který. Proto se rozhodli obrátit se a dojít k nejbližšímu obydlí a zavolat o pomoc, neboť telefony předali k opatrování členům družstva, kteří auty odjeli na místo přistání. Naštěstí narazili na myslivce a zavolali si o pomoc, především o suché svršky, čehož se jim po další čtvrthodině konečně dostalo.

Následoval přesun na ostravskou střelnici Corado, kde se konala další disciplína – střelba z 9mm pistole a samopalu (resp. jeho samonabíjecí verze). Střelba byla v každé disciplíně vyhodnocena nejen v rámci soutěže, ale také zvlášť a nesla podtitul „Podzimní Memoriál Vasilije Zajceva“. Zde konzul získal pohár za druhé místo ve střelbě ze samopalu, přestože kalhoty měl mokré a boty plné vody a říčního písku. Do celkových výsledků také promluvil dobrou muškou další člen družstva ze SSK Poruba – Petr Bláha. Během soutěže se stačil konzul převléci do jiné kompletní výstroje, takže další disciplína jej už zastihla suchého a v dobré pohodě.

Tou byl výstup na Lysou horu. Organizátoři za „základní tábor“ zvolili restauraci Zlatník nevěda, že je t.č. zavřená. Z Corada tam dorazili těsně před setměním. To ale nezabránilo družstvům s nadějí na dobré umístění, aby se vydaly na výstup, když rozkaz zněl „vystoupit na vrchol zrychleným přesunem a hlásit se tam v plném počtu čtyř kpt. Šimčíkovi.“ Družstvo číslo 5 bylo nyní už jen dvojčlenné, protože druhý (mladší) ztroskotaný člen posádky kanoe raději preventivně doma ulehl na lůžko. Na druhé straně konzul, kterého od utopení dělily vteřiny, také nehodlal pokoušet toho dne svého anděla strážného podruhé. Na vrcholku Lysé bylo 20cm sněhu, panoval mráz -6°C a silná mlha. Dvojice Zedník – Bláha se přesto jako družstvo číslo 5 hlásilo kpt. Šimčíkovi jako první. Ovšem podle pravidel měli na vrcholku být čtyři, proto za tento výkon neobdrželi kýžené body. Dlužno podotknout, že oba využili nabídky Horské služby a na vrchol byli vyvezeni autem. Prvenství ve výstupu bylo po zásluze přiřknuto prvním dorazivším hasičům z Kozmic. Nicméně všichni, kdo úspěšně dosáhli cíle, byli vyznamenáni pamětním odznakem a účastnickým listem. Přes všechny peripetie se družstvo číslo 5 celkově umístilo na pěkném šestém místě.

První ročník memoriálu byl všemi účastníky (kromě konzula) hodnocen v superlativech. Organizátoři (i účastníci) také získali praktické zkušenosti i poznatky o slabých místech a proto se lze jen těšit na avízo druhého ročníku.

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2021 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě