Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

Konzul vyznamenal Záslužným křížem prof. MUDr. Rajka Dolečka, Dr.Sc. u příležitosti Dne veteránů

11. listopadu 2016

U příležitosti Dne veteránů 11. 11. jako každoročně honorární konzul Ruské federace v Ostravě pan Aleš Zedník předal vyznamenání – Záslužný konzulský kříž. Toto vyznamenání je určeno osobám, které se angažují ve prospěch věčné památky osvoboditelů, veteránů, vlastenectví a boje proti zkreslování dějin.

V tomto roce se konzul rozhodl udělit záslužný kříž prof. MUDr. Rajkovi Dolečkovi, Dr.Sc., lékaři endokrinologovi, diabetologovi, válečnému veteránovi a autorovi odborných i dějepisných publikací, za jeho celoživotní angažovanost ve jménu humanity, za podporu aktivit bojovníků za svobodu, za statečný boj za legitimní práva srbského národa a pravdu o válečných zločinech USA a NATO v nevyhlášené válce proti Jugoslávii v roce 1999.

Rajko Doleček se narodil 1. června 1925 v Praze, ale od roku 1926 žil s rodiči v Bělehradě, kde otec byl zástupcem koncernu ČKD. Maminka byla Srbka. Jako student se v roce 1944 díky znalosti sedmi jazyků se stal tlumočníkem sovětského vojenského velitele města Bělehradu a do konce války se účastnil celé řady vojenských akcí, které vyústily v osvobození celé Jugoslávie. Promoval na Karlově univerzitě v Praze v roce 1950. Celý profesní život strávil v Ostravě, jako internista-endokrinolog v Krajském ústavu národního zdraví, nyní Fakultní nemocnici. Zde stále ordinuje, byť na zkrácený úvazek, ve svých 91 letech. Od roku 1970 je doktorem věd, od roku 1993 profesorem. Zabývá se klinickou endokrinologií, endokrinologií traumatických stavů, obezitou, diabetologií. Do povědomí národa vstoupil jako bojovník proti obezitě, jeho práce byla popularizována televizními pořady i knihami a vedle sexuologa MUDr. Plzáka stal se nejznámějším lékařem v Československu. Je autorem zhruba 250 publikací odborných i populárních a memoárových, které vyšly ve více jazycích.

Angažuje se za práva Srbů a za pravdu, týkající se války v Jugoslávii, protiprávního odtržení Kosova a proti jednostrannému obvinění srbských vojenských velitelů ze strany západních mocností. Je nositelem nejvyššího vyznamenání Srbské pravoslavné církve, řádu Sv. Sávy I. stupně, a celé řady vyznamenání Srbska a Republiky srbské v Bosně a Hercegovině.

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2021 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě