Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

Konzul již tradičně předal ocenění při příležitosti Dne národní jednoty

4. listopadu 2016

V sobotu 4. listopadu 2016 uspořádal klub Ostravský ruský dům a Společnost česko-ruského přátelství již patnáctý koncert u příležitosti státního svátku Ruské federace „Den národní jednoty“ a svátku Kazaňské ikony Bohorodičky na Zámku Statise Prusalise v Porubě.

V novodobém Rusku oslavují svátek, který připadá na 4. listopad. Připomíná ruskému obyvatelstvu události roku 1612 a památku lidových vůdců Kuzmy Minina a Dmitrije Požarského, kteří pozvedli pluky ruských dobrovolníků do boje za osvobození Moskvy od polských uchvatitelů. Na počest této události stanovil car Alexej svým výnosem svátek, který si v Rusku připomínali do roku 1917. Po nastolení sovětské moci byla tradice oslav přerušena, znovu obnovena byla v éře Borise Jelcina.

V rámci koncertu „Ruská píseň“ posedmé honorární konzul Ruské federace v Ostravě pan Aleš Zedník ocenil ty, kteří se v uplynulém roce aktivně podíleli na práci ruské diaspory nebo přispěli konkrétními činy k rozvoji spolupráce mezi národy. V letošním roce ocenění obdrželi Jan Gara, Jaromír Chalupa, Marie Brumková, Vladimíra Francírková a Štěpánka Ranošová. Za umělecký vklad a občanské postoje pak také Sergej Zubkevič a Natella Imedašvili.

V rámci koncertu vystoupili profesionální umělci i amatéři, jako herci se představily děti ze ZŠ na Kamenci a jak potvrdili všichni přítomní, vytvořila se velmi přátelská atmosféra, kdy mezi účinkujícími a publikem se vytvořila jiskřící dobrá nálada. Do programu přispěl i konzul Zedník interpretací titulní skladby ze seriálu „Sedmnáct zastavení jara“ pod názvem „Píseň o vzdálené vlasti.“ Závěrečnou 7Kaťušu“ pak kromě všech účinkujících zpíval celý sál, zaplněný do posledního místa.

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2021 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě