Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

Honorární konzul položil kytici k památníku Zborovských hrdinů u příležitosti 98. výročí založení Československé republiky a zúčastnil se odhalení destiček se jmény padlých na symbolickém hřbitovu v Národním památníku II. světové války v Hrabyni

28. října 2016

V pátek 28. října 2016, u příležitosti státního svátku České republiky, se honorární konzul Ruské federace v Ostravě pan Aleš Zedník zúčastnil tradiční vzpomínkové slavnosti k výročí založení samostatného státu Čechů a Slováků, kterou organizuje město Ostrava.

Akce se tradičně konala v centru Ostravy, v Husově sadu u památníku československých legionářů, kteří v červenci 1917 pod ruským velením zastavili ofenzívu rakousko-uherské armády u ukrajinského města Zborov.

Úvodní slovo pronesl primátor města Ostravy pan Tomáš Macura, který připomenul toto datum v dějinném vývoji od naděje pro národ přes přerušený demokratický vývoj až po současný závazek pro dnešní a nastupující generaci politiků. Při té příležitosti vyjádřil naději, že to bude vzdělání a vzdělanost, které umožní zachovat nezkreslený odkaz historie a její nikoliv černobílé vidění.

Věnce a kytice položili zástupci krajské samosprávy, ostravské městské rady, generálního konzulátu Polska, představitelé samospráv městských obvodů, příslušníci armády, veteráni VVV a zástupci společenských organizací, politických stran a občanských sdružení, včetně klubu „Ostravský ruský dům".

Téhož dne odpoledne díky péči Slezského zemského muzea v Opavě byly na symbolickém Národním památníku II. světové války v Hrabyni slavnostně odhaleny destičky se jmény devíti padlých sovětských letců, kteří položili své životy při ostravské operaci v březnu a dubnu 1945 a jejichž ostatky byly nalezeny a identifikovány v minulých třech letech. Ke zdi se jmény padlých, před kterými stála čestná stráž v dobových uniformách, položili společně květy honorární konzul a atašé generálního konzula v Brně pan Sergej Miťjájev. Slavnosti se zúčastnili představitelé armády, válečných veteránů, ruské diaspory, svazu bojovníků za svobodu a kolem padesátky dalších diváků, kteří přes větrné počasí v tu dobu navštívili vnitřní i vnější expozice muzea.

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2021 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě