Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

Konzul čestným hostem při slavnostním zahájení výstavy „Legiovlak“ v Ostravě-Svinově

2. září 2016

V pátek 2. září 2016 byla na svinovském nádraží zahájena zajímavá výstava, vykreslující osudy československých legií v Rusku, zejména jejich cestu transsibiřskou magistrálou. Za tím účelem byla za podpory celé řady institucí vytvořena zdařilá replika vojenského vlaku – ešalonu – ve kterém legionáři projeli více jak sedmitisícovou vzdálenost z oblasti Jekatěrinburgu až do Vladivostoku mezi léty 1918 až 1920. Čestným hostem výstavy byl i honorární konzul Ruské federace v Ostravě pan Aleš Zedník.

Příběh legií je velmi složitý, protože z pohledu jednotlivých účastníků občanské války v Rusku (a vývoje jejího hodnocení) lze na události nahlížet z mnoha úhlů, přesto v československých dějinách si uchoval významnou roli.

Při slavnostním zahájení tento fakt zdůraznili všichni hlavní řečníci. Představitel ČSOL v Ostravě pan Jan Šimčík slavnostní výstavu otevřel projevem, zaměřeným na fakta a historické milníky, ředitel Krajského vojenského velitelství v Ostravě pan plk. Jaroslav Hrabec vyzdvihl skutečnost, že legie se později staly základem československé armády a hejtman Moravskoslezského kraje pan Miroslav Novák označil legie za významný prvek vznikající československé státnosti - sílu, o kterou se mohl opřít budoucí prezident Osvoboditel Tomáš Garrigue Masaryk.

Vnitřní prostory vagónů byly koncipovány jako výstava, přibližující osudy a každodenní život legionářů na jejich dlouhé cestě a celá řada návštěvníků již v prvních hodinách po zahájení, včetně školní mládeže, dala tušit, že tato nekonvenční událost přitáhne velkou pozornost. Legiovlak bude v Ostravě otevřen veřejnosti do 15. září, dále bude pokračovat do Českého Těšína, kde bude k vidění další týden.

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2021 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě