Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

Honorární konzul připravil důstojný pohřeb ostatků sovětských pilotů z II. světové války s vojenskými poctami v Hlučíně

27. srpna 2016

V sobotu dne 27. srpna 2016 přišly čtyři desítky lidí doprovodit ostatky dvou sovětských pilotů z II. světové války na jejich poslední cestě na vojenský hřbitov Rudé armády v Hlučíně. Důstojné rozloučení připravil honorární konzul Ruské federace v Ostravě pan Aleš Zedník ve spolupráci s Moravskoslezským krajem, městem Hlučín, Československou obcí legionářskou a kluby vojenské historie. Podporu na ruské straně poskytlo zastoupení Ministerstva obrany Ruské federace a velvyslanectví Ruské federace v Praze.

Vojenských poct se dostalo dvěma důstojníkům letectva, nadporučíkovi Grigoriji Sergejeviči Rogačkovi a gardovému poručíkovi Jevgeniji Ivanoviči Sljusarenkovi. Díky usilovné badatelské práci mnoha lidí v MS kraji byla zjištěna jejich jména i to, co se stalo v posledních chvílích jejich života.

Pátek 13.4. 1945 se stal osudným dnem pro nadporučíka Grigorije Sergejeviče Rogačka. Nedaleko obce Závada jeho stíhačka Bell P-39 Aircobra pravděpodobně dostala přímý zásah a podle svědků šel letoun kolmo k zemi, takže pilot nestačil podat žádné hlášení. Letadlo bylo zabořeno v bažinách a teprve v září 2015 byly trosky po předchozí pečlivé přípravě vytaženy z bažiny a podle číselných údajů bylo potvrzeno, že se jedná o stroj nadporučíka Rogačka. Nalezené ostatky pilota byly podrobeny analýze, která identitu potvrdila. Grigorij Sergejevič Rogačko se narodil 18.1.1918 ve vesnici Grodovka v dnešní Doněcké oblasti. V den své smrti byl šturmanem a zástupcem velitele eskadrily 268. stíhacího pluku 310. stíhací divize Protivzdušné obrany.

15.4.1945 se naplnil osud dalšího pilota. Stíhačka JAK-9 se zřítila nedaleko Zábřehu u Dolního Benešova v jejích troskách našel smrt gardový poručík Jevgenij Ivanovič Sljusarenko. Také trosky jeho stroje byly vyproštěny až v srpnu 2015 a spolu s ostatky podrobeny zevrubné expertíze, která prokázala dnes známá fakta. Jevgenij Ivanovič Sljusarenko se narodil roku 1920 v Kijevě, na počátku války bydlel v tamnějším Petrovském rajónu. V den své smrti byl příslušníkem 8. vzdušné armády, 10. stíhacího leteckého sboru.

Na pohřbu bohužel nebyli rodinní příslušníci padlých, poslední čest přišli prokázat za ruskou stranu generální konzul Ruské federace v Brně pana Alexandr Budajev, jeho atašé Sergej Miťjájev, za ministerstvo obrany RF vojenský atašé plukovník Igor Ščepin, jeho zástupce Dmitrij Něpomjaščich a tajemník velvyslanectví Valerij Konnov s doprovodem. Za ukrajinské rodáky položila k hrobům kytice paní Irina Vančická.

Pohřební průvod prošel z přilehlého parkoviště na hřbitov, kde honorární konzul ve svém projevu přiblížil přítomným životy padlých letců a podtrhl jejich odhodlání vést boj na život a na smrt v daleké zemi s urputně se bránícími fašisty. Poté se svými projevy vystoupili generální konzul RF Alexandr Budajev, starosta města Hlučín pavel Pachek a za ruské matky paní Tamara Galynina. Představitel pravoslavné církve v Ostravě Otec Nikolaj poté provedl církevní obřad, během kterého byly urny s ostatky obou důstojníků spuštěny do připravených hrobů za zvuku státní hymny Ruské federace a tří čestných salv z pušek čestné jednotky.

Na závěr honorární konzul poděkoval všem, kteří finančně i organizačně přispěli k důstojnému pohřbu padlých osvoboditelů, zejména muzeu městyse Suchdol nad Odrou, jejoichž neúnavná badatelská práce pomáhá více jak sedmdesát let po válce nalézat ztracenou leteckou vojenskou techniku a rozplétat konkrétní osudy s ní spojené.

Poděkování si zaslouží všichni členové čestné vojenské jednotky pod vedením kpt. Jana Šimčíka, dechová hudba z Hradce nad Moravicí, pracovníci Technických služeb města Hlučín a v neposlední řadě všichni, kteří se pohřbu zúčastnili přesto, že v den pohřbu teplota vzduchu přesáhla třicet stupňů.

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2021 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě