Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

Dny Ruska v Ostravě

6. - 22. června 2016

Již podeváté proběhly „Dny Ruska v Ostravě“, které se v průběhu let rozšířily z jednoho slavnostního večera v roce 2008 na dvoutýdenní sled akcí.

Poněkud netradičně se první akcí stal golfový turnaj o „Pohár honorárního konzula Ruské federace“ 6. června v Golf&Ski Resortu Ostravice. Na všech jamkách ani tentokrát nechyběly praporky - státní vlajky Ruské federace. V hodnocení stablefordových bodů obsadili čelo výsledkové listiny se stejným počtem bodů pánové Ljubo Lukenda a Dan Koneval, mezi nimiž nakonec rozhodl rozdíl hendikepu ve prospěch Dana Konevala, který se tak stal držitelem poháru.

Hlavní akce celého cyklu – mezinárodní konference „Byznys-den“ – byl tentokrát zaměřen na v loňském roce založenou hospodářskou alianci „Euroasijský ekonomický svaz“, kterou tvoří Rusko, Bělorusko, Kazachstán, Arménie a Kyrgyzstán. Z tohoto důvodu byla konference připravována na výpravnější úrovni, než tomu bylo v předchozích letech, a probíhala od 7. do 8. června pro zhruba stovku účastníků. Tři z členských zemí – Rusko, Bělrusko a Kazachstán - byly zastoupeny na úrovni velvyslanců a obchodních radů, zástupců smíšených obchodně-průmyslových komor a představitelů podnikatelských svazů. Akce mohla proběhnout na takto vysoké úrovni díky spojené finanční podpoře Moravskoslezského a Zlínského kraje a Statutárního města Ostrava, hlavními komerčními partnery byly společnosti AŽD Praha, Vítkovice Steel a Sberbank CZ. Jak se stalo zvykem, konference byla i příležitostí pro setkání byznysmenů s představiteli krajů i města a také doplňkový program umožnil účastníkům na vlastní oči přesvědčit se o vysoké technologické úrovni úrovni městských podniků (exkurze do OZO Ostrava), technických památkách jinde v ČR nevídaných (Dolní oblast Vítkovice a Svět techniky) či mimořádnému rozsahu sportovně tréninkového centra Městského stadionu, víceúčelové Arény, atletické haly a dalších zařízení pro provozování vrcholového sportu i výchovu talentované mládeže. Za zmínku stojí, že konference se zúčastnil i primátor partnerského města Volgograd pan Andrej Kosolapov.

Speciální podrobnější informace naleznete v rubrice Společenských událostí roku 2016 na jiném místě.

Vrcholem „Dnů Ruska v Ostravě“ bývá slavnostní večer u příležitosti státního svátku Ruské federace, připadajícího na 12. června. Pro účastníky konference bylo výhodou, že koncert se konal po ukončení druhého jednacího dne konference a konal se na stejném místě, v kongresovém sále Clarion Congress Hotelu Ostrava. Pořadatelé tentokrát připravili pro diváky překvapení – vystoupení tanečního souboru „Volžanočka“ z Volgogradu, kterému alternoval dětský folklórní soubor „Holúbek“ z Ostravy. V této zajímavé symbióze se střídaly ukázky tanců z Povolží i dalších oblastí Rusa s ukázkami lidových tanců a dětských her z Valašsko-lašského pomezí. Výkony dětí ocenili posluchači srdečným potleském, honorární konzul a zástupci klubu rodáků „Ruský dům“ pak předali vedoucím obou soborů kytičky a drobné dárky.

Ke „Dnům Ruska v Ostravě“ neodmyslitelně patří hudebně-literární večery, připravené ruskou diasporou v Moravskoslezském kraji a již zmíněným klubem „Ruský dům“. 14. června proběhl v Městké knihovně v Ostravě „Večer s Michailem Saltykovem-Ščedrinem“, jehož satirická tvorba se řadí k významným literárním počinům (nejen) v ruském měřítku.

Také návštěva základní školy Mitušova 8 dne 21. června, konkrétně šestého ročníku s výukou ruského jazyka, byla jako každoročně spojena s příjemnou atmosférou, kdy děti předvedly honorárnímu konzulovi, co se naučily od začátku školního roku. Konzul se také přesvědčil, že od dob jeho školní docházky se změnilo pojetí psacího písma a že jeho iniciály AZ se nyní píší úplně jinak, než před padesáti lety.

Závěr jako každoročně patřil pietnímu aktu 22. června v Národním památníku II. světové války v Hrabyni. Připomenutí výročí napadení Sovětského svazu nacistickým Německem bez vyhlášení války v roce 1941 bylo spojeno uctěním památky padlých, popravených, umučených či strádáním zemřelých příslušníků národů, bojujících proti nacistickým vrahům. Honorární konzul uvedl slavnost čtením známého Molotovova projevu z 22. 6. 1941.

Díky laskavosti vedení Slezského zemského muzea si pak mohli účastníci slavnosti připomnout jednu z nejtragičnějších ukázek nacistického běsnění, týkající se nikoliv válečné linie, ale mírového zázemí: expozice Památníku byla rozšířena o původní model sousoší lidických dětí sochařky Marie Uchytilové, která na tomto svém díla pracovala více jak dvacet let. Skupina dvaaosmdesáti dětí v nadživotní velkosti uzavírá prohlídku muzea a není snad návštěvníka, na kterém by to nezanechalo hluboký dojem. Akce se zúčastnili i honorární konzul Slovenské republiky v Brně pan Jaroslav Weigel a děkan filosofické fakulty Ostravské univerzity prof. Aleš Zářický.

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2021 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě