Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

Byznys-den Euroasijského ekonomického svazu Ostrava 2016

6. - 8. června 2016

Od pondělí 6. 6. do středy 8. 6. proběhla v rámci „Dnů Ruska v Ostravě“ mezinárodní konference „Byznys-den Euroasijského ekonomického svazu Ostrava 2016“, který uvítala návštěvníky ze šesti zemí. Byla to již v pořadí šestá a celkově devátá akce, které pravidelně organizuje honorární konzul Ruské federace v Ostravě pan Aleš Zedník na podporu (nejen) moravskoslezských exportérů na trhy Východu.

Tato akce měla za cíl seznámit účastníky jak s fungováním této ekonomické unie z praktického hlediska, tak zejména zprostředkovat kontakty, které by v budoucnu vedly ke konkrétním obchodním nebo investičním projektům. Organizátoři – Rusko-české vědecké a kulturní fórum, Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje a Kontaktní centrum pro východní trhy Zlín - si v neposlední řadě vytkli za cíl zeširoka a na vysoké úrovni otevřít dveře českým exportérům na nové trhy.

Díky zájmu diplomatických úřadů členských zemí EAES, Ministertva průmyslu a obchodu ČR a především díky finanční podpoře Moravskoslezkého kraje, Zlíneksého kraje a Statutárního města Ostrava mohla být bezebytku zúročena bezmála osmiměsíční pečlivá příprava celé akce, která nesestávala jen z konferenčních jednání, ale účastníkům nabídla další formální i neformální setkání a odborné exkurze. Úvodní den tradičně umožnil první setkání účastníků na golfovém turnaji o „Pohár honorárního konzula RF“ na Ostravici. Absolutním vítězem a držitelem poháru se stal pan Dan Koneval.

Rokování bylo zahájeno pozdravnými projevy hostů v čele se zmocněncem vlády ČR pro Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj panem Jiřím Ciencialou a celou řadou čestných hostů, mezi kterými nechyběli náměstci hejtmanů - Moravskoslezský kraj reprezentoval pan Ivan Strachoň, Zlínský kraj pak pan Jaroslav Drozd. Účastníky konference také pozdravili viceprezident Hospodářské komory ČR pan Michal Štefl a představitelé hlavních komerčních partnerů – pan Jiří Baťka, ředitel majetkových účastí AŽD Praha a pan Dmitrij Ščuka, předseda představenstva VÍTKOVICE Steel. V úvodu vystoupil také primátor partnerského města Volgograd pan Andrej Kosolapov, který na pozvání honorárního konzula Zedníka si svoji cestu na akci v Bratislavě rozšířil o krátký pobyt v Ostravě.

Vlastní program konference zahájili svými projevy mimořádní a zplnomocnění velvyslanci členských zemí EAES: za předsedající stát unie v roce 2016 – Republiku Kazachstán J.E. Seržán Abdykarimov, za Ruskou federaci J.E. Alexandr Změjevskij a za Republiku Bělarus J.E. Valerij Kurďjukov. Konzul přítomným tlumočil omluvu velvyslance Arménie pana Tigrana Seraniana, který doprovázel prezidenta ČR pana Miloše Zemana během jeho návštěvy v Jerevanu.

V následujícím bloku se představil Kazachstán nejen jako předsedající země EAES, ale zejména pořadatel EXPO 2017. Mezi prezentujícími byl i pan Mejram Pšembajev, poslanec Sněmovny Parlamentu Kazachstánu od roku 2007 a předseda Svazu strojírenských podniků Kazachstánu a jeho místopředseda pan Pavel Beklemišev.

Velké pozornosti se těšilo téma, zaměřené na praktické poznatky z podnikání v zemích EAES, jak z pohledu „zevnitř“, tak z pohledu českých exportérů a investorů. V rámci prezentací byly představeny i nové nabídky pro země EAES, namátkově moderní technologie zpracování odpadu, služby designu či elektromobilita.

Poslední nabídka byla demosntrována v praxi, kdy elektrobus ostravské společnosti Ekova poháněný bateriemi firmy BMZ Poland odvezl zájemce z řad účastníků o areál technického muzea v Dolních Vítkovicích na zajímavou exkurzi do velkého Světa techniky a vyhlídkovou vysokou pec Bolt Tower.

Druhý den jednání byl zasvěcen konkrétním tématům nesmírně důležitým pro dobré obchodní vztahy: jaká je vládní i nevládní podpora exportu v ČR, co pro rozvoj obchodu dělají podnikatelské komory, konkrétně česko-ruská a česko-běloruská, jaká je pozice bank při financování rozvojových projektů nebo dodávek zboží, jak naložit s rozdílnými právními předpisy a jak se pojistit proti rizikům, počínaje kursem cizím měn až po zdravotní pojištění na cizím území.

Všechna témata byla nakonec shrnuta v diskusi u „kulatého stolu“, které se zúčastnili obhcodní rada běloruského velvyslanectví pan Viktor Ševcov, prezident Sdružení pro rozvoj MS kraje pan Pavel Bartoš, představitel Obchodní a průmyslové komory RF v Praze pan Vladimir Mikojan, pan Jiří Pytlíček, tajemník Česko-ruské mezivládní komise pro hospodářsko-ekonomický a vědecký rozvoj a pan Petr Fiala, ředitel odboru Exportní financování SBERBANK CZ.

Závěry konference spolu s postřehy z kulárů představil za spoluorganizátory pan Radúz Mácha, ředitel Sdružení pro rozvoj MS kraje a za všechny podporovatele náměstek hejtmana MS kraje pan Ivan Strachoň.

Konzul Zedník ve svém závěrečném slově vyjádřil naději, že pořádání podobných akcí v Ostravě je užitečné a pozval všechny přítomné na byznys den v roce 2017.

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2021 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě