Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

Oslava Dne vítězství 2016 v Národním památníku II. světové války v Hrabyni

8. května 2016

V neděli dne 8. května 2016 proběhla v Národním památníku II. světové války v Hrabyni vzpomínková slavnost u příležitosti 71. výročí podepsání bezpodmínečné kapitulace nacistickým Německem – Dne vítězství.

Akce byla jako již tradičně zahájena startem Běhu vítězství Hrabyně – Poruba (14,5 km), kdy se na trať vydalo osm desítek plus jeden běžec, z nichž nejrychlejší Roman Hurtík z Kroměříže doběhl do cíle za 47 minut a 2 vteřiny. Nejrychlejší z žen – Pavla Pastorová – potřebovala na překonání tratě jen o 6 minut a 1 vteřinu více. Konzul závod odstartoval výstřelem z odstřelovačské pušky Mosin, jakou používali sovětští (a pokud ji ukořistili, tak i němečtí) odstřelovači ve Velké vlastenecké válce, včetně Vasilije Zajceva u Stalingradu.

Vedení Slezského zemského muzea připravilo důstojný rámec slavnosti. Honorární konzul Ruské federace v Ostravě pan Aleš Zedník ve svém projevu vyzval přítomné, aby vedle vzpomínek a uctění památky padlých mysleli též na to, že Den vítězství je především svátkem radosti z vítězství nad fašismem a nacismem, které musí navždy zůstat na smetišti dějin. Konzul vyjádřil přání, abychom se radovali stejně, jak tomu bylo 9. května 1945 v Praze, v Moskvě a v Berlíně, už proto, že existují nebezpečné tendence na toto datum nadobro zapomenout.

Pro účastníky byla jako vždy připravena bezplatná prohlídka památníku s odborným výkladem.

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2021 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě