Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

Návštěva velvyslance Ruské federace J.E. Alexandra Vladimiroviče Změjevského v Ostravě a oslava 71. výročí osvobození města Rudou armádou

30. dubna 2016

Oslavy výročí osvobození Ostravy mají rok od roku bohatší program, který se zdaleka netýká pouze jednoho dne. Příjezdem veteránů bojů o Ostravu z řad příslušníků 1. čsl. armádního sboru v SSSR začíná sled akcí a slavností na celém Ostravsku.

Ve čtvrtek 28. dubna honorární konzul Ruské federace v Ostravě pan Aleš Zedník položil kytici u pomníku rudoarmějců, kteří padli při osvobozování Poruby, nynějšího druhého největšího městského obvodu Ostravy.

V pátek 29. dubna se s veterány na jejich první zastávce cesty po místech bojů v roce 1945 – na vojenském pohřebišti Rudé armády v Hlučíně - pozdravil honorární konzul Zedník a generální konzul Ruské federace v Brně pan Alexandr Budajev. Honorární konzul se poté zúčastnil vzpomínkové slavnosti v Klimkovicích, generální konzul zamířil do Hrabyně. Téhož dne večer proběhl díky společné péči města Ostravy a krajského vojenského velitelství slavnostní koncert na počest veteránů Ústřední hudby Armády České republiky v Divadle Antonína Dvořáka v Ostravě.

V sobotu 30. dubna se pietního aktu u památníku rudoarmějců v Komenského sadech zúčastnil také mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Ruské federace v České republice J.E. Alexandr Vladimirovič Změjevskij. Po slavnostním nástupu vojenských jednotek zazněly projevy. Velvyslanec Změjevskij svůj projev věnoval nejen památce padlých, ale vyjádřil i naději, že historie nebude přepisována, nic nebude zapomenuto, stejně jako nikdo nebude zapomenut. S projevy vystoupili také primátor Ostravy Tomáš Macura a první náměstek hejtmana MS kraje Josef Babka. Věnec k památníku velvyslanec položil v doprovodu generálního konzula Budajeva, vojenského a leteckého přidělence plk. Ščepina a dalších členů delegace. Kytici položil i honorární konzul Zedník. Na pozvání ředitele Krajského vojenského velitelství v Ostravě plk. Jaroslava Hrabce členové ruské delegace přijali pozvání na slavnostní oběd s veterány. Klub Ruský dům pak v podvečer uspořádal tradiční koncert pro své členy a přátele, na kterém vystoupili Sergej Zubkevič, Igor Jelínek a konzul Aleš Zedník.

Ve stejné době proběhlo po celém kraji několik podobných akcí vzpomínkových akcí, z nichž mnohé obohatili členové klubů vojenské historie, například v Orlové.

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2021 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě