Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

Branný den na počest Rózy Šaniny, sovětské odstřelovačky, hrdinky Velké vlastenecké války

2. dubna 2016

V sobotu 2. dubna 2016 se na pozvání organizátorů – Klubu vojenské historie Chotěbuz, českých vojáků v záloze, aktivních rezervistů a příznivců vojenské historie z Polska a Slovenska – honorární konzul Ruské federace pan Aleš Zedník mohl přesvědčit, že odkaz padlých rudoarmějců, hrdinů Velké vlastenecké války, v Moravskoslezském kraji nikterak nezapadá, ba naopak.

Branný den, uspořádaný i bunkrů bývalého československého opevnění z roku 1938 v Chotěbuzi, nesl jméno Rózy Šaniny, pro většinu jméno neznámé. Zásluhou žen, zabývajících se vojenskou historií ve zmíněných klubech, byl zvolen tento název na počest odstřelovačky Rudé armády, Rózy Fjodorovny Šaniny, která si svou odvahou vysloužila veliký respekt mezi muži – spolubojovníky.

Róza se narodila v roce 1925 v Archangelské oblasti. Protože rodiče nebyli nakloněni jejímu přání studovat na technické škole, utekla ve 14 letech z domu a zapsala se na průmyslové škole ve 200km vzdáleném Archangelsku. Po napadení SSSR se dobrovolně přihlásila k odvodu, ale byla odmítnuta – vždyť jí nebylo ani 16 let. Róza se ale nenechala odbýt a znovu a znovu se chodila hlásit na vojenský komisariát, až ji odvedli s poslali do odstřelovačské školy v Moskvě. Po jejím absolvování byla převelena na frontu, kde 5. dubna 1944 padl v blízkosti Vitebska její první výstřel. Zanedlouho měla na kontě 17 fašistických okupantů. Svoji odvahu prokázala i při prosazování svého přání být vždy v první linii bojů, kdy se velitelé zprvu zdráhali vysílat ji na místa nejkrutějších bojů. Róza vytrvala a od června 1944 ji bylo možno vidět jen na přední linii. Byla známá tím, že střílela vždy dvě rány těsně po sobě. Nikdy se netajila tím, že vše co dělá, je pomstou za fašistická zvěrstva, za všechny zabité spolubojovníky, za všechno strádání ruských lidí. O všem si vedla deník, do kterého si zapisovala všechny podrobnosti. Poslední zápis v deníku je z 24. ledna 1945. O dva dny později byla Róza smrtelně raněna nedaleko Ilmsdorfu, vesnice ve východním Prusku. Snažila se z boje odtáhnout velitele dělostřeleckého oddílu a sama byla zasažena. Zemřela ve svých necelých 21 letech. Na jejím kontě bylo 75 (podle jiných pramenů 54 či 59) potvrzených zásahů, z toho 12 nepřátelských odstřelovačů. Róza byla za své činy několikrát vyznamenána, dvakrát Řádem slávy a medailí „Za odvahu“.

Všechny tyto a ještě další informace o životě Rózy Šaniny honorárnímu konzulovi předala půvabná členka klubu vojenské historie Silvie „Róza“ Binarová v dobové uniformě i s dobovým účesem, takže se dalo tušit, že to byla právě její iniciativa, aby akce určená široké veřejnosti, ale hlavně dětem, nesla jméno odvážné mladé střelkyně.

Děti si také mohly prohlédnout kromě výbavy Rudé armády též výstroj a výzbroj jednotek Wehrmachtu, polské Armii Krajowej či československé armády z předválečného období Na jiných stanovištích si pak mohly vystřelil z airsoftových replik skutečných armádních zbraní a také z luku a kuše.

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2021 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě