Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

Slavnostní večer k 73. výročí porážky hitlerovských vojsk u Stalingradu

2. února 2016

V pondělí 2. února 2016 přijal honorární konzul Ruské federace v Ostravě pan Aleš Zedník pozvání na slavnostní večer, pořádaný k výročí porážky německých fašistických vojsk u Stalingradu a výročí prolomení blokády Leningradu. Tradičními pořadateli večera v budově Akademie na Hrušovské ulici byli členové Městské rady Česko - ruské společnosti v Ostravě a občanského sdružení "Ostravský Ruský dům". Večera se zúčastnil i generální konzul Ruské federace v Brně pan Alexandr Budajev a atašé generálního konzula pan Sergej Miťjajev.

Generální konzul pak v českém i ruském jazyce přednesl hlavní projev, ve kterém přiblížil příběh jednoho osmnáctiletého chlapce, jehož osud pohltila válka. Tím chlapcem byl jeho otec a jeho osud ztělesnil životy miliónů lidí, kterým hitlerovský vpád do Sovětského svazu přinesl utrpení a hrůzu.K vítězství pomohla odvaha prostých vojáků a rozhodnost velitelů, ovšem za cenu velikých obětí. O tom hovořila i Jelena Chodilová, která jako dítě zažila blokádu Leningradu – naštěstí se šťastným koncem.

Z rukou kpt. Jana Šimčíka, představitele celostátního výboru Československé obce legionářské, poté honorární konzul Zedník převzal medaili k 70. výročí ukončení války v Evropě za úspěšnou i účinnou práci s veřejností, zejména mládeží, kterou neformálním způsobem „nutí“ zamyslet se nad odkazem obránců Stalingradu a Leningradu a přispívat svou odhodlaností a výcvikem k obraně vlasti.

Kulturní část večera pak byla završena mimořádně zdařilým a úchvatným vystoupením tria ve složení Igor Jelínek (kytara, zpěv), Krystyna Bezecny-Przyhoda (housle, perkuse, zpěv) a Stanislaw Maricenko (kytara, akordeon, zpěv). V jejich podání zazněla celá řada ruských písní v neotřelém aranžmá i v podobě tradičních vícehlasů. Diváci jejich vystoupení odměnili bouřlivým potleskem. Večer pokračoval volnou zábavou, kterou ocenili zejména ti, kteří se po dlouhé době mohli opět setkat se svými přáteli, ale také poprvé pohovořit s generálním konzulem Budajevem, který se funkce ujal teprve na sklonku loňského roku.

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2021 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě