Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

Poslední rozloučení s generálem Mikulášem Končickým

21. prosince 2015

Ve věku nedožitých 91. narozenin v neděli 13. prosince 2015 zemřel veterán Velké vlastenecké války, tankista - osvoboditel Ostravy, generálporučík v.v. Mikuláš Končický. Česká obec legionářská tak přišla o svého význačného činitele, jenž jako symbol protifašistického odboje a příklad osobní statečnosti vojenské i občanské se stal legendou mezi českými válečnými veterány.

Mikuláš Končický se narodil v Volyňské oblasti na dnešní Ukrajině a po vzoru svého otce se stal učitelem. Avšak do jeho dalšího osudu zasáhla válka, stal se příslušníkem 1. československé samostatné jednotky v SSSR a jako tankista se zúčastnil bojů o Duklu, Jaslo a nakonec se se svým tankem podílel na osvobozování Ostravy. Ve svých knihách vzpomínek ovšem nikdy nezapomněl zmínit, že tento na první pohled jednoduchý obraz je lemován krutými boji, padlými kamarády a přáteli, bolestí i smutkem, avšak jediným východiskem proti strádání je osobní síla, odvaha a touha vrátit se do svobodné vlasti. Ovšem ani padesátá léta nebyla milosrdná k tehdejšímu plukovníkovi Končickému a od větší perzekuce jej zachránilo pouze to, že bojoval po boku Rudé armády. Rehabilitace se dočkal až po roce 1989, kdy v již zmíněné Československé obci legionářské se zasazoval o práva a úctu válečným veteránům na všech frontách 2. světové války. Po roce 2006 byl povýšen do generálské hodnosti, stal se čestným občanem města Ostravy a uznávaným činitelem udržování tradic Armády České republiky. Za své zásluhy byl vyznamenán nejvyšším státním vyznamenáním, Řádem Bílého lva.

S honorárním konzulem jej pojilo více jak třináctileté přátelství, proto i stránky konzuláty přinesly smutnou zprávu o skonu člověka, který byl nositelem celé řady sovětských a ruských vyznamenání a byl pravidelným účastníkem akcí ve prospěch udržování a posilování přátelství mezi Českou republikou a Ruskou federací.

Posledního rozloučení s generálem Končickým se všemi vojenskými poctami se zúčastnilo několik stovek lidí v čele s ústavními činiteli České republiky, generalitou AČR, představiteli samosprávy a státní správy na všech úrovních. Ruskou stranu reprezentovali honorární konzul Aleš Zedník, plk. Oleg Smirnov z velvyslanectví RF v Praze a Sergej Miťjájev, atašé generálního konzula v Brně, kteří se také po pohřbu zúčastnili setkání nejbližších přátel s rodinou zesnulého.

Pane generále, nikdy nezapomeneme!

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2021 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě