Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

Konzul předal vyznamenání při příležitosti Dne válečných veteránů

11. listopadu 2015

Ve středu 11. listopadu 2015 byla u Památníku osvoboditelů v ostravských Komenského sadech zahájena vzpomínková akce ke Dni válečných veteránů, která se koná na památku vyhlášení příměří a konce I. světové války v roce 1918.

Přítomna byla celá řada válečných veteránů, zástupci diplomatického sboru, státní správy, samospráv měst a městských obvodů a občanských sdružení, senátoři, poslanci a další známé osobnosti. S hlavním projevem vystoupili hejtman MS kraje pan Miroslav Novák a primátor města Ostravy pan Tomáš Macura.

K památníku byly položeny věnce a kytice se všemi vojenskými poctami, věnec a kytici položili generální konzul Ruské federace v Brně pan Alexandr Budajev, honorární konzul Ruské federace v Ostravě pan Aleš Zedník. Příslušníci armády České republiky, aktivních záloh a váleční veteráni u památníku také převzali vyznamenání a povýšení hodností z rukou ředitele Krajského vojenského velitelství plk. Hrabce. Mezi oceněnými byl i honorární konzul Aleš Zedník, který z rukou plk. Hrabce a hejtmana Nováka převzal medaili k 70. výročí osvobození Ostravy za své zásluhy při organizaci mnoha akcí, spojených s tímto významným jubileem.

Slavnost byla ukončena obědem a přátelským setkáním účastníků s veterány, na kterém konzul Zedník vyzdvihl dlouhodobou práci ředitele Krajského vojenského velitelství Ostrava plukovníka Jaroslava Hrabce ve prospěch válečných veteránů, nezapomínání na oběti Rudoarmějců při osvobozování Ostravy a organizační úsilí při všech akcích, věnovaných těmto událostem, a jako výraz vděku ruské strany za aktivní osobní angažovanost vyznamenal Záslužným křížem honorárního konzula Ruské federace tři ženy, které měly významný podíl svou prací v oblastech historie a bádání na péči o válečné hroby a nalézání jmen dosud bezejmenných padlých osvoboditelů. Za svoji práci ve Slezském zemském muzeu ocenění získala jeho ředitelka paní Jana Horáková, za zásluhy při hledání válečných hrobů a identity padlých Rudoarmějců na jižní Moravě paní Soňa Holečková a za oddělení Ministerstva obrany Ruské federace na velvyslanectví RF v Praze paní Maria Alexejevna Veršinina.

Honorární konzul naopak přijal z rukou Marii Veršininy děkovné dopisy MO RF pro pana Jakuba Unucku, místostarostu města Klimkovice a pana Ivana Žárského, člena rady města Odry, kteří se v tomto roce mimořádně zasloužili o vybudování či rekonstrukci válečných hrobů ve svých městech. Dopisy budou slavnostně předány oceněným na ostravském konzulátu.

Čestný diplom MO RF za práci na tomto poli pak převzali plk. František Mareš a kpt. Jan Šimčík, členové Československé obce legionářské za podporu činnosti honorárního konzulátu RF v Ostravě při organizaci soutěží pro děti a mládež, za vynikající výsledky jejich práce s mladou generací, které vštěpují vlastenectví, úctu k ozbrojeným silám a zejména úctu k osvoboditelům jejich kraje, v neposlední řadě též za účinnou a nezištnou pomoc při péči o válečné hroby a památníky.

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2021 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě