Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

Volgogradské děti představily Ostravě a Opavě dětskou operu Hanse Krásy «Brundibár»

23. září 2015

Ve středu 23. září 2015 se v Domě kultury města Ostravy uskutečnilo představení dětské opery (v dnešní době bychom spíše řekli muzikálu) "Brundibár". Opera židovského skladatele Hanse Krásy s libretem Adolfa Hoffmeistera byla původně určená pro festival v roce 1939. Avšak nástup fašismu způsobil, že byla poprvé uvedena v terezínském ghettu 23. září 1943. Ostravské představení bylo tedy více než symbolickým připomenutím toho, že v Terezíně byl 'Brundibár" hrán pětkrát a že všechny účinkující děti byly v následujících dnech či týdnech deportovány do Osvětimi. Přežilo jich všehovšudy pět.

Připravit pobyt a zajistit potřebné zázemí pro devadesátičtyřčlenný soubor nebylo jednoduché a proces vyjednávání se všemi zainteresovanými, včetně vytrvalé podpory ze strany ostravského honorárního konzulátu, trval od února, tj. více jak půl roku.

Proto nadešel krásný okamžik - kdy po strhujícím i dojemném představení, kdy každý z dětských herců zanechává na pódiu rozsvícenou svíčku a odchází do tmy, takže nakonec je ztemnělé jeviště pokryto svícemi a reflektor osvětluje pyramidu omšelých kufříků, na jejímž vrcholu sedí malý plyšový medvídek - byl na scénu pozván jeden z pěti přeživších, dvaadevadesátiletý Luděk Eliáš. V přítomnosti náměstka hejtmana MS kraje Ivana Strachoně, náměstka ostravského primátora Zbyňka Pražáka, generálního konzula RF Alexandra Budajeva a předsedy kulturní komise ostravské městské rady Ilji Racka se i jemu, jakož všem hercům a muzikantům, dostalo bouřlivého potlesku do posledního místa zaplněného divadelního sálu DKMO.

Hudební část souboru se téhož dne jako Volgogradský dětský symfonický orchestr představila zaplněnému velkému sálu ostravské Janáčkovy konzervatoře. V téměř dvacítce krátkých skladeb a skladbiček předvedly děti své umění, opět odměněné velkým potleskem.

Následujícího dne se volgogradští představili i opavskému publiku, kdy hlavním hostitelem bylo statutární město Opava.

V sále kulturního domu Na rybníčku se v závěrečné skladbě, zpívané česky, připojily dívky opavského pěveckého sboru. Pro velký potlesk toto číslo muselo být ještě jednou opakováno. Přátelská atmosféra opavského představení spolu s dalším programem, který volgogradským dětem připravili hostitelé, bezesporu přispěly k tomu, že si mladí herci odvážejí z České republiky jen ty nejlepší dojmy.

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2021 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě