Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

Dny Ruska v Ostravě a Ruský byznys den 2015

15. – 22. června 2015

Od 15. do 22. června 2015 se v Ostravě konaly tradiční „Dny Ruska“. Týdenní cyklus akcí již posedmé organizovalo Rusko-české vědecké a kulturní fórum za podpory Moravskoslezského kraje, statutárního města Ostravy a celé řady institucí a komerčních partnerů, díky níž mohli účastníci z Ruska poznat Moravskoslezský kraj a naopak, domácím byla představena celá řada zajímavostí a novinek z Ruské federace. Ruské hosty reprezentovali mimo jiné představitel Republiky Tatarstán v České republice pan Zufar Talgatovič Abdulgalejev a první náměstek primátory Volgogradu pan Vladlen Vladimirovič Kolesnikov.

V pondělí 15.6. honorární konzul navštívil základní školu na Mitušově ulici 8 v Ostravě-Hrabůvce, aby se tradičně přesvědčil o pokroku dětí šesté třídy ve znalostech ruského jazyka.

V úterý 16. 6. v Silesia Golf Resortu proběhl stablefordový turnaj, kdy na počest státního svátku Ruské federace byly na všech jamkách namísto obvyklých praporků státní vlaječky Ruské federace. Soutěžilo se ve třech kategoriích a dvou vložených soutěžích, z hlediska dobré pohody a ideálního počasí byli vítězi všichni účastníci.

Pro mnohé účastníky byla ve středu 17. 6. překvapením exkurze na zajímavá pracoviště a katedry Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Účastníci viděli na vlastní oči prototypy sportovních vozů s elektropohonem, vyvinuté katedrou materiálů pro automobilový průmysl Fakulty metalurgie a materiálového inženýrství VŠB-TUO, pracoviště pro analýzu a laboratorní či poloprovozní modelování environmentálních aspektů komunálního odpadu či průmyslových emisí a energetické centrum, které řeší praktické otázky energetického hospodářství na všech možných úrovních. Tečkou za exkurzí byla návštěva zcela nového ústavu dělení buněk v areálu fakultní nemocnice v Porubě, jehož provozy zanedlouho budou pro běžné návštěvníky nepřístupné. Večer téhož dne se účastníci konference setkali s primátorem statutárního města Ostrava panem Tomášem Macurou a jeho náměstkem panem Zbyňkem Pražákem. Vedoucí obchodního zastupitelství Ruské federace v České republice pan Sergej Stupar zde ocenil zájem Ostravy a práci ostravského honorárního konzulátu RF o posilování česko-ruských obchodních i společenských styků předáním medaili vydanou k „90 letům obchodně –ekonomické spolupráce mezi Ruskem a Českou republikou“ primátorovi Macurovi a konzulovi Zedníkovi.

Ve čtvrtek 18. 6. proběhla sedmá mezinárodní konference pod názvem „Ruský byznys den Ostrava 2015“, kterou zahájil honorární konzul Zedník spolu s vedoucím obchodního zastoupení RF v ČR Sergejem Stuparem, viceprezidentem Hospodářské komory ČR Bořivojem Minářem a generálním konzulem RF v Brně Andrejem Šaraškinem. Velmi účelnými pro vstup do problematiky rusko-českého obchodu za současných geopolitických podmínek byly příspěvky SBERBANK CZ a adkvokátní kanceláře PRK Partners, které odhalily celou řadu nástrah, o kterých počínající i pokročilí exportéři nemusí vždy vědět. Prezentace Republiky Tatarstán byla doplněna krátkým filmem, zacíleným na všechny pozoruhodnosti tohoto regionu a zejména odhodlání jeho obyvatel usilovně pracovat na jeho rozvoji a všech pozitivních změnách pod heslem „We can!“ Rusko-česká smíšená obchodní komora představila svůj manuál pro exportéry, který účinnou a zhuštěnou formou naviguje zejména začínající exportéry ve složitém bludišti pojištění, státních podpor, finančních produktů, celních a vízových bariér a doporučuje roli Komory, která v této oblasti nabízí celou řadu výhod svým členům.

Dny Ruska však nejsou zaměřeny jen na byznys. Pro přátele ruské kultury byl v úterý 16.6. Klubem Ruský dům připraven zajímavý literárně-kulturní večer v Knihovně města Ostravy. Ve čtvrtek 18. 6. pak Dny Ruska vyvrcholily již osmým slavnostním koncertem ke státnímu svátku Ruské federace „Den Ruska“ s leitmotivem „Přátelství v hudbě.“ Mladá nadějná sopranistka srbského původu Pavlína Senić představila pro publikum jak ruské písně a árie, tak, zejména pro ruské hosty, tvorbu českých klasiků – Dvořáka a Smetany. K překvapení diváků v závěrečném duetu Jeníka a Mařenky z opery Bedřicha Smetany „Prodaná nevěsta“,který je znám svým textem „Tak tvrdošíjná dívko jsi…“ v roli Jeníka vystoupil honorární konzul Aleš Zedník, což obecenstvo kvitovalo laskavým a bouřlivým potleskem.

V pátek 19. 6. se honorární konzul setkal s delegací města Volgograd, vedenou prvním náměstkem primátora Vladlenem Kolesnikov. Ráno společně s vládním zmocněncem pro Moravskoslezský a Ústecký kraj Jiřím Ciencialou zahájili konferenci pro české exportéry, pořádanou Společností pro rozvoj MSK společně s Rusko-českým vědeckým a kulutrním fórem. Odpoledne se pak zúčastnili slavnostní vernisáže výstavy fotografií a faktografických textů „Od Stalingradu do Prahy“, věnované všem vítězům na fašismem i jeho obětem. Výstavu v rekordní době nainstalovala společnost Ostravské výstavy, otevření byli přítomni i europoslanci Jiří Maštálka a Kateřina Konečná, kteří premiéru této výstavy iniciovali v sídle Evropského parlamentu a nabídli ji jako putovní pro česká města. Její další „zastávkou“ proto bude Brno. Konec dne byl spojen s návštěvou hostů na honorárním konzulátu Ruské federace v Ostravě, kde honorární konzul podal přítomným ještě některé základní informace o městě Ostrava, jeho vnitřním členění, tvorbě a čerpání rozpočtu a dalších aspektech práce městské samosprávy. Úplné rozloučení proběhlo stylově na Stodolní ulici, kde bylo možno na vlastní kůži zažít neopakovatelnou atmosféru pátečního večera posledního dne školního roku.

V pondělí 22.6. pak organizátoři Dnů Ruska uctili památku všech padlých, zemřelých a umučených příslušníků národů Sovětského svazu, které měl na svědomí německý nacismus. Toho dne roku 1941 napadla hitlerovská vojska bez vyhlášení války Sovětský svaz a trvalo 1418 dnů a nocí, než rudá vlajka nad Reichstagem ohlásila kapitulaci německé branné moci. Tradičním místem tohoto aktu je Národní památník II. světové války v Hrabyni.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2021 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě