Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

Oslava 70. výročí vítězství nad fašistickým Německem v Národním památníku II. světové války v Hrabyni

8. května 2015

V pátek 8. května 2015 si občané Moravskoslezského kraje připomenuli ukončení II. světové války v Evropě, kdy nejvyšší představitelé německé branné moci podepsali bezpodmínečnou kapitulaci k rukám maršála Žukova. Důstojné prostředí k oslavě vytvořilo již posedmé Slezské zemské muzeum ve spolupráci s Moravskoslezským krajem, Krajským vojenským velitelstvím v Ostravě a Československou obcí legionářskou.

Úderem desáté hodiny se před památníkem ke startu tradičního Běhu vítězství Hrabyně - Poruba shromáždilo přes sto běžců různých kategorií. Honorární konzul Ruské federace v Ostravě tentokrát závod na paměť bojovníků Rudé armády odstartoval výstřelem z ruské vojenské karabiny Mosin vz. 44.

Program pokračoval ve foyer památníku, kde se kromě čestných hostů shromáždilo i dalších více jak sto návštěvníků a diváků. Dlouhou a krvavou cestu k vítězství, lemovanou desítkami miliónů mrtvých vojáků i civilistů připomenul ve svém projevu hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák. Honorární konzul Aleš Zedník vyjádřil ve své řeči naději, že návrší, kde se nachází obec Hrabyně, již nikdy nebude svědkem bojů a že Evropané si uvědomí potřebu věčného míru. Ředitelka Slezského zemského muzea Jana Horáková tento blok zakončila jak v předchozích letech čtením autentických vzpomínek pamětníků - civilistů z obcí, kde probíhaly nejtěžší boje ostravské operace v dubnu 1945.

Ředitel KVV v Ostravě plk. Jaroslav Hrabec předal vyznamenáním veteránům i aktivním členům Českého svazu bojovníků za svobodu, za Čsl. obec legionářskou předal vyznamenání kpt. Jan Šimčík. Mezi vyznamenanými byli i plk. v.v. František Mareš, člen správní rady Rusko-českého vědeckého a kulurního fóra a honorární konzul Aleš Zedník, který převzal pamětní medaili (kříž) ČSOL I. stupně.

Věnce a kytice k památníků položily nejen oficiální delegace, ale též mnoho návštěvníků, jednotlivců i rodin s dětmi, kterým - jako každý rok - byly expozice muzea tento den otevřeny zdarma.

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2021 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě