Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

Návštěva velvyslance Ruské federace J. E. Sergeje Borisoviče Kiseljova v Ostravě a oslava 70. výročí osvobození města Rudou armádou

29. dubna 2015

Ve středu 29. dubna 2015 navštívil Ostravu mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Ruské federace v České republice J. E. Sergej Borisovič Kiseljov. Na základě společného pozvání hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslava Nováka, primátora města Ostravy Tomáše Macury a ředitele Krajského vojenského velitelství v Ostravě plk. Jaroslava Hrabce se zúčastnil společenských akcí k 70. výročí osvobození Ostravy Rudou armádou, a to v doprovodu generálního konzula RF se sídlem v Brně Andreje Jevgenjeviče Šaraškina a honorárního konzula RF v Ostravě Aleše Zedníka. Za ruskou stranu byli přítomni také tajemník velvyslanectví RF v Praze Andrej Kuzněcov, atašé generálního konzula Maria Semjonova, vojenský atašé velvyslanectví RF plk. Smirnov a jejich doprovod. Čestným členem ruské delegace byl Vladislav Treťjak, hokejová legenda, poslanec Federální dumy RF.

Program oslav byl zahájen slavnostním koncertem na počest osvoboditelů Ostravy v Divadle Antonína Dvořáka. V programu Ústřední hudby Armády české republiky vystoupila celá řada zajímavých umělců, kteří ve svých písních připomenuli válečnou dobu, svornost protihitlerovské koalice i atmosféru vítězství nad německým nacismem a nové naděje osvobozených zemí. V rámci programu byla velvyslancem J.E. Sergejem Borisovičem Kiseljovem předána vysoká ruská vyznamenání veteránům, účastníkům bojů o Ostravu, primátor Ostravy Tomáš Macura na základě usnesení zastupitelstva města předal dvěma z nich, plukovníku Janu Opočenskému a podplukovníku Josefu Šerákovi čestné občanství města Ostravy.

Ve čtvrtek 30. dubna 2015 byly v rámci pietního aktu položeny věnce k mauzoleu Rudoamějců v Komenského sadech. Slavnost byla zahájena přinesením historických bojových zástav a přehlídkou nastoupených jednotek armád České republiky a Slovenské republiky, kterou provedl předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka. Po projevech ústavních činitelů České republiky, velvyslance RF a zástupce veteránů položily přítomné delegace věnce a kytice k památníku osvoboditelů, včetně delegace partnerské Vologodské oblasti a družebního města Volgogradu.

Odpoledne, přibližně v 15.45 hodin, primátor města Tomáš Macura, společně s ředitelem KVV plukovníkem Hrabcem a honorárním konzulem RF Alešem Zedníkem, odstartoval maratónský běh Ostrava – Dukla, kdy běžci nesli prsť z Hrabyně, místa nejtěžších bojů ostravské operace, jako dar Slezského zemského muzea vojenskému muzeu ve Svidníku. Tam běžci štafetovým způsobem doběhli následujícího rána v 11.30.

Velké pozornosti se těšila rekonstrukce bitvy o Sýkorův most, kdy kluby vojenské historie přesvědčivým způsobem ztvárnily reálný boj o přístup k řece Ostravici, její překonání a vytvoření předmostí na její slezské straně. „Bojům“ přihlížely desítky tisíc občanů, kteří na závěr svým potleskem odměnily autentickou výstroj a výzbroj, nasazení a úsilí všech účinkujících, ať už jejich rolí byla strana sovětská či německá.

Pozdní odpoledne a večer patřily koncertu Hudby Hradní stráže, který měl vyvrcholení v podobě monumentální „Overtury 1812“ P. I. Čajkovského, kdy závěr byl přesně podle původní partitury doprovázen skutečnými dělostřeleckými salvami na počest vítězství ruských zbraní.

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2021 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě