Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

Pohřeb ostatků gardového poručíka Vasilije Staška na vojenském hřbitově Rudé armády v Hlučíně

26. dubna 2015

V neděli 26. dubna 2015 na hlučínském vojenském hřbitově Rudé armády konal se pohřeb ostatků sovětského letce, gardového poručíka Vasilije Alexejeviče Staška. Zásluhou honorárního konzula Ruské federace pana Aleše Zedníka a za finanční podpory velvyslanectví Ruské federace v Praze a města Klimkovice měl pohřeb vojenský charakter, kdy padlému byly prokázány veškeré vojenské pocty. Na pohřbu se podílela Československé obec legionářská, Český svaz bojovníků za svobodu a kluby vojenské historie z celého Moravskoslezského kraje.

Rakev byla na hřbitov přivezena na vojenském džípu, po jehož bocích kráčela čestná jednotka. Za rakví byla nesena vyznamenání padlého, věnec generálního konzulátu Ruské federace v Brně a žlutomodrá kytice od ukrajinských rodáků. Za Ruskou federaci se pohřbu zúčastnili honorární konzul v Ostravě pan Aleš Zedník, atašé generálního konzula v Brně pan Sergej Mitjajev v doprovodu představitele Československé obce legionářské v Ostravě plukovníka Františka Mareše. Smuteční průvod čítal více než dvě stovky lidí. Rakev byla vojáky v dobových uniformách odnesena k hrobu, který byl označen plným jménem padlého.

Hledání identity dosud neznámého letce, poručíka Rudé armády, započalo přesně před rokem. Na základě podnětu pamětníků města Klimkovice, kteří byli svědky sestřelení stíhačky La-7 na předměstí, začal honorární konzul pátrat v databázi OBD-Memorial.ru a po delší důkladné analytické práci objevil identitu sestřeleného letce i jeho hrob v Hlučíně, označený jako „bezejmenný“. Identita byla potvrzena po vyproštění motoru letounu pracovníky a nadšenci, sdruženými kolem Muzea městyse Suchdol nad Odrou, kteří se dlouhodobě zabývají hledáním trosek sestřelených či havarovaných letounů všech válčících stran v II. světové válce. Pilot byl identifikován jako Vasilij Alexejevič Staško, gardový poručík, nositel Řádu Rudé hvězdy, narozený v roce 1923 v obci Terny v Sumské oblasti (na dnešní Ukrajině). Dalším hledáním za pomoci přátel a známých tajemnice konzula, paní Iriny Vančické, pocházející ze stejné oblasti, bylo zjištěno, že dosud žije neteř padlého, paní Lýdie Konstantinovna Maximova. Delegace z Klimkovic ji v loňském létě navštívila v jejím bydlišti ve Lvově a pozvala ji do Klimkovic na dny osvobození v roce 2015.

Ve svém projevu nad hrobem padlého letce připomenul honorární konzul Zedník závazek, že nic nesmí být zapomenuto, nikdo nebude zapomenut. Po pravoslavné bohoslužbě byla rakev s ostatky padlého spuštěna do hrobu za zvuků chorálu, poté zazněla hymna Ruské federace, během níž čestná jednotka vypálila na počest padlého tři salvy. Neteř padlého paní Lydie Konstatinovna Maximova se synem, snachou a vnukem, starosta jeho rodné obce Terny s doprovodem na rakev nasypali hlínu z místa narození padlého letce do hrobu, obsypaného květy.

Lydie Konstatinovna Maximova poté přijala z rukou Konzulský záslužný kříž, který honorární konzul Zedník udělil „in memoriam“ gardového poručíkovi Vasiliji Alexejeviči Staškovi „за то, что спустя семьдесят лет после своей смерти способствовал объединению народов трех стран, сплотивших свои усилия, чтобы почтить память освободителей города Остравы..“ K hrobu se pak s padlým přišly rozloučit desítky účastníků pohřbu: náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pan Ivan Strachoň, starostové Hlučína, Klimkovic a okolních obcí, veteráni a odbojáři, představitelé Armády České republiky, Policie České republiky, společenských organizací i prostí občané.

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2021 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě