Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

Pietní akt u pomníčku ruských letců v lese u Velké Polomi

19. dubna 2015

Klub českého pohraničí a Vlastenecké sdružení antifašistů v Ostravě spolu s Čs. obcí legionářskou tradičně zorganizovali vzpomínkovou akci k tragické události, kdy dva mladí letci, pilot ppor. Ivan Petrovič Kiotov a střelec vojín Nikolaj Alexandrovič Komlev, zahynuli při plnění bojového úkolu 20. dubna 1945.

V neděli dne 19. dubna 2015 se honorární konzul Ruské federace v Ostravě Aleš Zedník zúčastnil pietního aktu u památníčku, který se nachází v lese mezi Plesnou a Velkou Polomí. Za generální konzulát v Brně se akce zúčastnil pan Sergej Miťjájev, atašé, přítomen byl také náměstek hejtmana kraje pan Ivan Strachoň, starostka obce Velká Polom paní Ludmila Bubeníková, zástupci Armády České republiky, Československé obce legionářské a Českého svazu bojovníků za svobodu a celá řada občanů Ostravy, Plesné i Velké Polomi.

Pietní akt byl zahájen za zvuku chorálu "Svatá válka". Hlavní projev pronesl honorární konzul Ruské federace pan Aleš Zedník, který připomenul, že oba letci zahynuli v boji s fašisty, kteří v jejich zemi napáchali tolik zla, a že nacistická a fašistická mašinérie byla Norimberským procesem definitivně označena za zločineckou. Zapomínání na tento fakt by lidé neměli dovolit.

K památníků byly položeny věnce a kytice ve vojenském pořadu s čestnými salvami, slavnostní akt byl zakončen „Večerkou“.

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2021 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě