Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

Generální i honorární konzul Ruské federace na slavnostním uvedení knihy válečných veteránů

15. dubna 2015

Ve středu 15. dubna 2015 u příležitosti vernisáže výstavy „Dobojováno!!!“ ve foyer ostravské Nové radnice byla slavnostně uvedena kniha vzpomínek veteránů II. světové války, kteří bojovali na východní i západní frontě. Kniha s názvem „Bez nároku na slávu“ spojuje osudy tankisty generálmajora Mikuláše Končického a letce plukovníka Pavla Vranského, kteří bez sentimentu a přikreslování ve svých vzpomínkách ukazují plnou nahotu kruté války, která ovlivnila osudy miliónu lidí.

Slavnosti se zúčastnili také generální konzul Ruské federace v Brně pan Andrej Šaraškin a honorární konzul Ruské federace v Ostravě pan Aleš Zedník. Generální konzul ve svém projevu vyzdvihl počin uspořádat výstavu a vydat knihu vzpomínek u příležitosti devadesátých narozenin generála Končického a také u příležitosti 70. výročí osvobození Ostravy. Právě v době, kdy přepisování historie se stává téměř běžnou záležitostí, je správné obracet pozornost na pamětníky a veterány války, kteří mohou dnešním generacím předat nezkreslený obraz hrdinství, ale také krutosti, nesmyslnosti a neobhajitelnosti války.

Knihu vydalo nakladelství MONTANEX jako vždy v dokonalé polygrafické úpravě, a to za finanční podpory Moravskoslezského kraje, na slavnosti zastoupeného hejtmanem Miroslavem Novákem, statutárního města Ostravy, zastoupeného primátorem Tomášem Macurou a společnosti Hyundai Motor Manufacturing Czech, zastoupení ředitelem pro vnější vztahy Petrem Vaňkem. Všichni tři pánové ve svých projevech zdůraznili svůj zájem na nezapomínání na válečné hrdiny, veterány, osvoboditele o ocenili knihu, která vznikla v pravý čas.

Účastníci vernisáže pak dostali příležitost nechat si podepsat knihu od obou autorů, prohlédnout si výstavu a pobesedovat v příjemném prostředí Nové radnice.

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2021 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě