Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

Honorární konzul neobhájil prvenství ve střelecké soutěže odstřelovačů „Memoriál Vasilije Zajceva“

7. února 2015

V sobotu 7. února 2015 proběhl na střelnici Sportovně střeleckého klubu Poruba-Skalka pátý ročník střelecké soutěže odstřelovačů "Memoriál Vasilije Zajceva." Záštitu převzal, spoluorganizátorem i soutěžícím byl honorární konzul Ruské federace v Ostravě pan Aleš Zedník. Soutěž byla pořádána na otevřené zasněžené střelnici za teploty kolem -4°C, tedy za podmínek, které se sice symbolicky blížily drsné zimě 1943, přesto pro některé střelce představovaly značné komplikace.

Pátý ročník soutěže se nesl ve znamení 72. výročí porážky německých fašistických vojsk u Stalingradu, kde se odstřelovač Vasilij Grigorijevič Zajcev zapsal do historie jako jeden z nejúspěšnějších střelců. V období od 10. listopadu do 17. prosince 1942 zlikvidoval 225 vojáků a důstojníků Wehrmachtu, z toho 11 odstřelovačů.

Soutěž byla připravena ve spolupráci s Československou obcí legionářskou, Aktivními zálohami Armády České republiky a Klubem branné přípravy Palcát při pobočce Svazu důstojníků a praporčíků Armády České republiky Bohumín. Konala se také díky podpoře městského obvodu Ostrava-Poruba, který při zahájení reprezentoval starosta pan Petr Mihálik. Soutěže se zúčastnilo téměř 70 střelců, což je dosud v historii nejvyšší počet.

Soutěž se pořádala ve třech kategoriích pro zbraně s optickými zaměřovači, každá z kategorií měla tři disciplíny - pevný terč s rozptýlenými kruhy, běžící figura (body čítaly trojnásobek nástřelu) a kývající se figura (body čítaly dvojnásobek nástřelu)- s následujícími výsledky:
Vzduchovkový odstřelovač: 1. místo Alexandr Balis 217 bodů, 2. místo Jan Křevký 202 bodů, 3. místo Vojta Mikuš 179 bodů; Malorážkový odstřelovač: 1. misto Lukáš Bittner 214 bodů, 2. místo Leo Luzar 186 bodů, 3. místo Marek Bukač 186 bodů; Velkorážní odstřelovač: 1. místo Lukáš Svoboda 346 bodů, 2. místo Leo Luzar 307 bodů, 3. místo Petr Ircing 288 bodů.

Honorární konzul, v dosavadní historii dvakrát zlatý a dvakrát stříbrný, se v první disciplíně dopustil technické chyby a propadl se na konec startovního pole. Zlepšený výkon v následujících dvou disciplínách jej dovedl pouze k 17. místu, což bylo pro obhájce titulu hořkým zklamáním. Také horký favorit vzduchovkové kategorie Jan Křevký zůstal za svým očekáváním, když ani jemu se nepodařilo zvítězit potřetí a vybojovat putovní pohár do trvalého držení.

Soutěž byla – stejně jako v posledních ročnících – zakončena dobrým vojenským gulášem, který připravila restaurace Ridera Skalka, tradiční cateringový partner střelnice SSK Poruba. Organizátoři také oznámili, že od příštího ročníku bude po dvou letech opět změněna podoba terčů a že organizace disciplín bude sledovat urychlení celé soutěže ke spokojenosti všech účastníků.

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2021 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě