Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě
Sokolská 21, 702 00 Ostrava
e-mail:info@honorarnikonzulat-RF.cz
Honorární konzulát
Ruské federace
v Ostravě
 
 
 
 

Společenské události

 

Kontakty

 
по-русски
 
Rusko-České vědecké a kulturní fórum
 
Prezident Ruska
 
Vláda Ruské federace
 
Státní orgány Ruské federace
 
Sbírka zákonů Ruské federace
 
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace
 
Моравскосилезский край
 
i-RU.CZ
 
новости Чехии
 
Ruské středisko vědy a kultury v Praze
 
Bydlení v Ostravě
 
Asociace HK v ČR
 
FICAC

Slavnostní večer k 72. výročí vítězství v bitvě o Stalingrad

2. února 2015

V pondělí 2. února 2015 přijal honorární konzul Ruské federace v Ostravě pan Aleš Zedník pozvání na slavnostní večer, pořádaný k výročí porážky německých fašistických vojsk u Stalingradu a výročí prolomení blokády Leningradu. Tradičními pořadateli večera v Bulharském klubu byli členové Městské rady Česko - ruské společnosti v Ostravě a občanského sdružení "Ostravský Ruský dům". Večera se zúčastnil i generální konzul Ruské federace v Brně pan Šaraškin a atašé generálního konzula pan Miťjajev.

Generální konzul pak v českém i ruském jazyce přednesl hlavní projev, ve kterém podtrhl nutnost nezapomínat na válečné utrpení vojáků i civilistů a na vzdorování pokušení o opakování dějin bez poučení z jejich tragických důsledků. Stalingrad také uvedl jako dostatečně známý příklad toho, že kdo si chce Rusko podrobit silou, narazí na smrtelný odpor a nakonec odejde s hanbou.

Oslava se nesla především ve znamení kulturního programu, ke kterému přispěli osvědčení interpreti. Sergej Zubkevič zahájil blokem vojenských písní z dob Velké vlastenecké války, Igor Jelínek pak pokračoval písněmi Vladimíra Vysockého. Na závěr vystoupil honorární konzul Zedník s osvědčeným blokem písní ze sovětských válečných filmů, které věnoval obráncům Stalingradu a také všem, kteří došli až do Berlína, aby jednou provždy skoncovali s fašismem.

 
Vytisknout Nahoru
 
 
 
 
 
© 2021 Honorární konzulát Ruské federace v Ostravě