Ruské středisko vědy a kultury v Praze

Bydlení v Ostravě

Asociace HK v ČR

FICAC

Honorární konzul vybojoval stříbro ve střelecké soutěži odstřelovačů „Memoriál Vasilije Zajceva“

9. února 2013

V sobotu 9. února 2013 uspořádal Sportovně střelecký klub Ostrava - Poruba na střelnici Skalka třetí ročník střelecké soutěže odstřelovačů "Memoriál Vasilije Zajceva." Záštitu převzal, spoluorganizátorem i soutěžícím byl honorární konzul Ruské federace v Ostravě pan Aleš Zedník. Soutěž byla pořádána na otevřené střelnici za teploty kolem -8°C, tedy za relativně příznivého počasí pro střelce v zimním období.

Třetí ročník soutěže se nesl ve znamení 70. výročí porážky německých fašistických vojsk u Stalingradu, kde se odstřelovač Vasilij Grigorijevič Zajcev zapsal do historie jako jeden z nejúspěšnějších střelců. V období od 10. listopadu do 17. prosince 1942 zlikvidoval 225 vojáků a důstojníků Wehrmachtu, z toho 11 odstřelovačů.

Soutěž byla připravena ve spolupráci s Aktivními zálohami Armády České republiky, Klubem branné přípravy Palcát při pobočce Svazu důstojníků a praporčíků Armády České republiky Bohumín a Československou obcí legionářskou. Zúčastnilo se jí čtyři destíky soutěžících a desítka čestných hostů v čele s náměstkem hejtmana MSK Ivanem Strachoněm, starostou městského obvodu Poruba Lumírem Palyzou a zástupcem ředitele Krajského vojenského velitelství v Ostravě pplk. Ivanem Hrvolem. Při příležitosti třetího ročníku soutěže obdrželi vybraní účastníci pamětní medaili, mezi vyznamenanými byl i honorární konzul.

Soutěž se pořádala ve třech kategoriích pro zbraně s optickými zaměřovači, každá z kategorií měla tři disciplíny - pevný terč s rozptýlenými kruhy, běžící figura a kývající se figura - s následujícími výsledky:
Vzduchovkový odstřelovač: 1. místo Otakar Staníček, 2. místo Damián Rzeszut, 3. místo Karel Bernatík.
Malorážkový odstřelovač: 1. misto Jiří Hanusek, 2. místo Michal Hejděnec, 3. místo Jan Solich.
Velkorážní odstřelovač: 1. místo Petr Bláha, 2. místo Aleš Zedník, 3. místo Petr Ircing.

Honorární konzul, obhajující stříbro z druhého ročníku, střílel z ruské samonabíjecí odstřelovačské pušky SVD Dragunov v nejmodernější verzi Tigr s optickým zaměřovačem PSO-1, další soutěžící používali speciální odstřelovačky PSL rumunské výroby nebo upravené útočné pušky na bázi Sa58 resp. AR-15. Vítěz střílel z opakovací odstřelovačské pušky Sakko, kdy hendikep pomalejší střelby na pohyblivé terče vyrovnal vynikajícím nástřelem u pevných terčů.